
20. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Sobota, 25.11.2023
15:00-18:00 - „Ornament” - warsztaty zdobnicze w drewnie, prowadzenie: Akademia Architektury / koszt: 50 zł, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl / Pałacyk Strzelecki
WARSZTATY ODWOŁANE!!!
Podczas warsztatów przyjrzymy się sprawie ornamentu – w architekturze, w projektowaniu przemysłowym, ba, w kulturze całej. Bo czy ornament to przeszłość? Jak powiadał Adolf Loos zbrodnia? Może jednak rzecz warta wskrzeszenia albo też wciąż żywa sprawa?
Na naszych zajęciach będziemy próbowali ornamenty rysować i wycinać w drewnie. Ma się rozumieć, przy tej okazji również rozmawiać o architekturze.
Zainteresowani? Zapraszamy do zapisów!
„Odkryłem tę oto prawdę i ofiarowałem ją światu: ewolucja kultury jest równoznaczna z usunięciem ornamentu z przedmiotów użytkowych.” – Adolf Loos, esej „Ornament i zbrodnia”
Adolf Loos (1870-1933), austriacki architekt, teoretyk i publicysta, prekursor modernizmu, odegrał znacząca rolę w podejściu do architektury współczesnej, funkcjonalnej, pozbawionej ornamentu, przeciwstawionej tradycyjnej wiedeńskiej Secesji i Art Nouveau. Dzięki jego pismom (wykładom), na początku XX wieku ornament stopniowo zatracił swoje dominujące znaczenie we współczesnej architekturze, a pisma A. Loosa stały się jednymi, obok Corbusiera, najczęściej czytanymi i cytowanymi pismami teoretycznymi XX wieku
BWA w Tarnowie jest współwydawcą, razem z Centrum Architektury, pierwszego polskiego przekładu słynnej książki „Ornament i zbrodnia”. Książka i plakat są dostępne w sprzedaży w BWA.
prowadzenie:
Akademia Architektury - Sonia i Bartłomiej Pochopniowie są absolwentami Wydziałów Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej i Krakowskiej oraz praktykującymi projektantami. Jako architekci współpracowali z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk, Oskar Grąbczewski i Tomasz Konior. Od 2015 r. tworzą autorską pracownię projektową „Studio Styczna”. Ponadto Bartłomiej Pochopień w latach 2014-2015 był twórcą odpowiedzialnym za stworzenie projektu koncepcyjnego „Nowej Wystawy Głównej” w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Obecnie, oprócz prowadzonej praktyki projektowej są silnie zaangażowani w misję edukacji architektonicznej, są twórcami Architektonicznego Elementarza Tarnowa (KLIK!)
Pełny program 20. Festiwal Sztuki ArtFest: KLIK