Pierwsza publikacja BWA w Tarnowie dedykowana dzieciom.
To zeszyt zabaw literacko-rysunkowych dla dzieci. Celem zadań jest uczenie sztuki opowiadania, a każde ćwiczenie rozwija inną umiejętność – między innymi budowania postaci, metafor oraz prostych fabuł.
Wymyślanie historii jest niezwykle starą tradycją, niestety współcześnie praktykowaną dużo rzadziej niż kiedyś. Konstruowanie opowieści nie tylko rozwija wyobraźnię, lecz pozwala również ćwiczyć logikę myślenia czy bogactwo języka. Jest to także doskonały sposób na podzielenie się z innymi swoimi marzeniami czy przepracowanie problemów, z którymi dziecko zmaga się na co dzień.
Książka jest uwieńczeniem serii warsztatów pod tym samym tytułem. Podczas zajęć uczestnicy próbowali wypowiadać się zarówno przez tekst, jak i przez obraz. Publikacja prezentuje wybrane ćwiczenia, które najlepiej przyjęły się podczas warsztatów.
Zapraszamy do pobierania książki w formie elektronicznej oraz do skorzystania z programu edukacyjnego, który towarzyszy publikacji.
Książka do pobrania - kliknij tutaj!
Zachęcamy do wydrukowania książki w całości (ćwiczenia są ułożone w porządku od najprostszych do trudniejszych). Książka posiada margines pozwalający na bindowanie. Do wypełniania zachęcamy dzieci, które potrafią już czytać i pisać.
Książka jest udostępniona na licencji CC-BY-NC-ND 3.0 PL. informacje o licencji
Program edukacyjny:
• Warsztaty dla dzieci
Podczas zajęć uczestnicy wypowiadają się zarówno przez tekst jak i przez obraz. Ćwiczenia w formie zabaw uczą różnych aspektów narracji: konstruowania świata przedstawionego i bohaterów, stopniowania napięcia, puentowania historii. Warsztaty mogą mieć formę pojedynczego spotkania (1,5 h) lub cyklu 5 spotkań (po 1,5 h; każde jest poświęcone innemu aspektowi narracji). Minimalny wiek uczestników to 10 lat.
• Szkolenie dla nauczycieli i animatorów
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do nauczycieli j. polskiego, plastyki, wiedzy o kulturze oraz animatorów kultury pracujących z dziećmi i młodzieżą. Głownym tematem jest narracja wizualna jako narzędzie edukacyjne. Przedstawione są także koncepcje multimodal learning i alfabetyzmu wizualnego oraz ich rola we współczesnej kulturze. Uczestnicy mają okazję zapoznać się z różnymi sposobami łączenia obrazu i tekstu – przykładami są między innymi komiksy i książki aktywnościowe. Istotną częścią szkolenia jest także omówienie książki Pociąg do opowieści pod kątem wykorzystania jej podczas zajęć szkolnych i pozalekcyjnych dla różnych grup wiekowych.
Zagadnienia:
Maja Starakiewicz – studentka grafiki na ASP w Krakowie, współautorka spektaklu rysunkowego „Lustro zwielokrotnione”, autorka ilustracji, komiksów i infografik. Współpracowała m.in. z Korporacją Ha!Art, Festiwalem Themersonów, Muzeum Narodowym w Krakowie. Laureatka nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Maja Starakiewicz otrzymała wyróżnienie za książkę "Pociąg do opowieści" w konkursie See&Say 2016 (kategoria Graphic design, Ilustracja).
Koncepcja ćwiczeń, ilustracje i projekt okładki: Maja Starakiewicz
Skład: Maja Starakiewicz, Karolina Sroka
© Wydawca Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, 2016
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa
Wydanie I
ISBN: 978-83-943827-3-5
Format: 206x290 mm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 42
Nakład: 1000
Wydawnictwo bezpłatne
Dodatkowych informacji nt. projektu udziela
Aleksandra Kubisztal
Dział Edukacji BWA w Tarnowie
tel. 606 14 65 20
Wirtualny spacer