14-16.01.2019, poniedziałek-środa
grupa I g. 10:00-11:30
grupa II g. 12:00-13:30
wiek uczestników: 6-10 lat
prowadzenie: Studio Sztuki Kobalt (Patrycja Plich i Marta Węglińska)
koszt: 10 zł za dzień / uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.
poniedziałek
„Czytadło – abecadło”
Warsztat przygotowuje do samodzielnego wykonywania formy książki i notatnika z dostępnych pod ręką materiałów. Korzystanie z surowców odzyskanych – papier makulaturowy, tektura, gazety itp. uczy uczestników odpowiedzialnego podejścia do środowiska naturalnego. Ponadto nietypowość niektórych materiałów, z którymi będziemy pracować rozwija wyobraźnię otwierając na niekonwencjonalne rozwiązania.
Praca nad własnym eksperymentalnym tekstem połączonym z ilustracjami uczy interdyscyplinarnego myślenia. Wytworzenie od początku do końca samodzielnie książki jako dobra kulturowego i wypełnienie ich własnymi ideami wyzwala w uczestnikach poczucie sprawczości i wiarę we własne umiejętności.
wtorek
„Wiele historii jednego obrazu”
Działanie z wybranymi dziełami sztuki malarskiej – rekonstrukcja i interpretacja obrazów nadająca im nowy sens. Każdy obraz podzielony jest na prostokątne części (podobnie jak puzzle) – każdy uczestnik dostaje fragment obrazu, na których odwrocie znajdują się instrukcje – hasła naprowadzające na sposób przekształcenia obrazu. Uczestnicy w twórczy sposób mają zmienić dany fragment – zrobić kolaż, przerysować, powiększyć, zdeformować itp. Interpretacja dotyczyć ma zagadnień związanych z naturą – flory i fauny, żywiołów, ekologii. Użycie różnych technik plastycznych pokaże różnorodność, z jaką można działać w zagadnieniach natury i twórczego przekształcania otoczenia. W dziełach skupimy się na obecności natury – uwidocznimy ją i podkreślimy, a także poddamy analizie względem oryginału. Jest to kolażowa refleksja dotycząca związku człowieka z przyrodą, a finalna forma staje się grupową interpretacją tych zagadnień.
środa
„Organizm, który ciągle rośnie”
Wieloelementowy kolaż w przestrzeni przedstawiający wyobrażony organizm, stworzenie które może rozrastać się w niekontrolowany sposób. Będzie to zwierzę, trochę roślina, i trochę grzyb. Podczas pracy grupowej dzieci będą swobodnie komponować różnego rodzaju kształty, łącząc je ze sobą za pomocą sznurków i pasków, przypominających korzenie, macki, ramiona. Co jakiś czas organizm będzie ożywać zmieniając swoje ułożenie – rozpięcie między ścianami, meblami, a podłogą*. Instalacja nawiązuje do formy grafu i korzeni.
Prowadzenie:
Studio Sztuki Kobalt to inicjatywa skupiająca się na edukacji artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych, oferująca różnego typu zajęcia i warsztaty twórcze. Stawia sobie za cel rozpowszechnianie praktycznych umiejętności oraz wiedzy na temat kultury i sztuki. Autorski program zajęć uruchamia wyobraźnię i świadomość percepcji. Uczy, że sztuką nie jest poprawnie rysować, ale dobrze widzieć i myśleć.
Studio Kobalt jest prowadzone przez Martę Węglińską i Patrycję Plich.
Marta Węglińska - absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Malarstwo (2014) oraz Intermedia (2016). Współzałożycielka Galerii Silverado, w ramach której realizowała wystawy, m.in. podczas niezależnych targów sztuki w Sztokholmie raz w Kopenhadze. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Naukowego (2008, 2010, 2014, 2015). Brała udział w wystawach i rezydencjach artystycznych, m.in.: AiR w RedBase Foundation i Sesama (Yogyakarta, Indonezja), Eurasia (Zurich, University of the Arts, Toni Areal), Biennale WRO, Test Exposure (Biblioteka Uniwersytecka, Wrocław).
Patrycja Plich – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Intermedia (2016). Podejmuje działania usytuowane pomiędzy mediami, w szczególności wykorzystując specyfikę i możliwości słowa oraz bezpośredniego spotkania z odbiorcą. Autorka projektów indywidualnych, m.in. Wastebooks – notatników z materiałów odzyskanych, uczestniczka wystaw zbiorowych i pobytów rezydencyjnych (Serde Residency, Aizpute, Łotwa; Sorry, we have no rooms available, Użhorod, Ukraina); Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Naukowego (2017).
_______________________
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
Udział dziecka w warsztatach jest równoznaczny ze zgodą na wykorzystanie zdjęć z wizerunkiem dziecka oraz jego prac wykonanych podczas warsztatów, na stronie internetowej Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, profilach internetowych zarządzanych przez BWA oraz w mediach, w celu informacji i promocji BWA.
Prosimy o nieprzynoszenie na warsztaty jedzenia oraz o informowanie o ewentualnej chorobie dziecka (np. cukrzycy).