
Fundacja i Kropka oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zapraszają na cykl bezpłatnych warsztatów teatralno – rozwojowych dla dzieci organizowanych przez Fundację i Kropka odbędzie się w Pałacyku Strzeleckim, siedzibie Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
projekt graficzny Magda Burdzyńska
10 MAJA (sobota) odbędą się dwa rodzaje warsztatów: "Teatr Lalki i Przedmiotu" oraz "Elementarne zadania aktorskie". Zapraszamy do udziału Wasze dzieci, dzieci przyjaciół, znajomych, sąsiadów, młodsze rodzeństwo oraz wszelkie inne znane Wam dzieci, które lubią zabawę z teatrem i wyobraźnią.
"Teatr Lalki i Przedmiotu"
czas: 10 maja 2014, godz. 11:00
miejsce: BWA, Tarnów
wiek dzieci: 8-10 lat
czas trwania: 1 godzina 40 minut
Podczas warsztatów dzieci używają wyobraźni do budowania własnych lalek, nadają im charaktery i tworzą fabuły teatralne. Poprzez wyrażanie emocji za pomocą lalek i przedmiotów, dzieci kształtują swoją wrażliwość, empatię i kreatywność. Podczas warsztatów będziemy wykorzystywać przedmioty codziennego użytku, np. lampy, sztućce, tkaniny, papier, folię, a także zmieniać funkcję tych przedmiotów, nadawać im nowy charakter. Dzieci poznają techniki animacji. Nabyte umiejętności zostaną wykorzystane przy tworzeniu scenek i etiud.
Uwaga! Dzieci proszone są o przyniesienie z domu dwóch starych przedmiotów lub dwóch ulubionych. Lub jednego starego i jednego ulubionego przedmiotu.
"Elementarne zadania aktorskie"
czas: 10 maja 2014, godz. 15:00
miejsce: BWA, Tarnów
wiek dzieci: 10-12 lat
czas trwania: 1 godzina 40 minut
Podczas warsztatów dzieci poznają elementarne zadania aktorskie. Będziemy uczyć się jak poprawnie mówić i odpowiednio wykorzystywać swój głos. Praca nad krótkim tekstem pozwoli dzieciom na wcielenie się w różne postaci, także zwierzęta. Będziemy używać wyobraźni do stworzenia jak najwiarygodniejszych postaci. Każdy z uczestników otrzyma szansę zaprezentowania siebie.
Warsztaty poprowadzi aktorka OLIWIA JAKUBIK. Więcej o Oliwii tutaj: ogrodyoliwii.pl
Oliwia Jakubik – autorka i prowadząca warsztaty teatralno-rozwojowe: teatr lalki i przedmiotu i warsztaty aktorskie.
Aktorka Teatru Groteska w Krakowie. Ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej zamiejscowym w Białymstoku. Jako rozwinięcie swojej pasji odbyła wszechstronne warsztaty i szkolenia: dwumiesięczny warsztat teatralny w Indiach z Grupą Milon Melo, prowadzony przez Abaniego Biswasa 2007/2008, roczny Kurs Umiejętności Interpersonalnych i Podstaw Pomagania w Krakowskim Centrum Counselingu Gestalt 2009/2010, roczny Kurs Terapii Ekspresyjnych i Technik Relaksacyjnych 2010/2011 dyplom arteterapeuty terapie ekspresyjne, kurs psychodramy 2010, warsztaty głosowe: Głosem do korzeni z Ewą Głowacką-Fierek (muzyk logopeda) 2011/2012, kurs technik relaksacyjnych 2012, warsztaty z Psychologii zorientowanej na proces 2012, warsztaty jogi Christopher Tissot praca z asymetriami i skoliozy 2009, miesięczny warsztat jogi w Mysore, Indie 2009, warsztat z Kasią Pilorz Vinyasa w praktyce jogi Iyengara 2012; warsztat kobiecy z Krakowskim Warsztatem Jogi 2010/2011/2012, i wiele innych.
WARSZTATY SCENOGRAFICZNE
Termin: 7 czerwca, godz.11:00 i 15:00
Program dla dwóch grup wiekowych:
I. WARSZTATY SCENOGRAFICZNE:
dzieci: 6-8 lat
czas zajęć: 2 h
godz.11:00
II. WARSZTATY SCENOGRAFICZNE:
dzieci: 9-12 lat
czas zajęć: 2,30 h
godz.15:00
Opis warsztatów:
W obu grupach warsztaty będą podzielone na pracę z tekstem i pracę kreatywną, twórcze tworzenie scenografii. Wspólnie przeczytamy tekst bajki. Omówimy postaci, zastanawiamy się nad tym jacy są bohaterowie bajki, jak można symbolicznie ich przedstawić, używając między innymi barw do określenia dobrych i złych charakterów, ich zachowań. Zastanawiamy się też nad formą scenografii, młodsze dzieci nad bardziej dosłowną, a starsze nad wykreowaniem jej symbolicznej formy. W drugiej części warsztatów będziemy realizować elementy scenografii na podstawie wypracowanych i przedyskutowanych pomysłów. Scenografia zostanie zbudowana w skali. Na końcu, gdy już będziemy mieć gotową scenografię, dzieci będą mogły same zadecydować jak operować światłem, jak stworzyć klimat oddający dany fragment tekstu.
Rekwizyty zapewnia organizator.
ANNA NOWACKA – członek Zarządu Fundacji i Kropka, head designer Fundacji. Plastyk, scenografka, historyk sztuki, grafik i projektant ubioru. Łączy nowe media z tradycyjnym warsztatem, nie boi się wyzwań artystycznych. Wygrała konkursy Loreal Color Trophy, Cream de la Cream, Mikser. Projektowała kostiumy do pokazów tańca współczesnego dla Anity Podkowy-Brańki, Agaty Kot, czy Kasi Waligóry. Zajmowała się set designem dla Applicake i Tedx Kraków. Jej wielką pasją jest klasyczny rysunek oraz animacja poklatkowa.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia uczestnictwa dzieci w wybranych zajęciach. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
PROGRAM WRZEŚNIOWY
WARSZTATY TANECZNE
Warsztaty prowadzi ANNA MARIA KARABELA, autorka i prowadząca warsztaty, tancerka, choreograf.
I. WARSZTATY CHOREOGRAFICZNE
Wiek: 5 -6 lat
Czas trwania warsztatów:45 minut
Termin: 6 wrzesień, godz.11
II. WARSZTATY CHOREOGRAFICZNE
Wiek: 10 -12 lat
Czas trwania warsztatów: 75 min.
Termin: 6 wrzesień, godz.13
Na warsztaty obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona:
Katarzyna Górowska /gorowska@bwa.tarnow.pl / 14 6888820
Ubiór dzieci: wygodne ciuchy i skarpetki (żadnych butów ani baletek)
Opis warsztatów:
Zajęcia taneczne zawierające zestawienie elementów z różnych technik tańca współczesnego ( Limon, Cunningham, Laban, Forsythe). Zajęcia te oferują możliwość rozwijania wiedzy i doświadczenia ciała i jego ruchu w technice tańca współczesnego. Pogłębiają świadomość swojego ciała, przestrzeni, dynamiki ruchu. Uczą operowania ciałem przy uwzględnieniu jego anatomicznych predyspozycji i bezpiecznego poruszania się na podłodze. Poruszają wyobraźnię i kreatywność uczestników poprzez wybrane odniesienia imaginacyjne i działania twórcze.
TEATR TAŃCA
Termin: 6 wrzesień, godz.15
dla widzów 7-12 lat
Spektakl:
Solo it’s all right.
Tematyka spektaklu dotyczy wszystkich osób zainteresowanych magią Teatru Tańca, która uczy i pokazuje jak wiele treści, emocji oraz doznań estetycznych można przekazać widzowi za pomocą własnego ciała. Spektakl opowiada o wstydzie, lęku i pokazuje jak przełamywać swój strach. Na scenie widzimy jedną osobę bardzo zawstydzoną i przestraszoną tym, że jest obserwowana przez innych ludzi. Nie może się nigdzie schować ponieważ scena jest zupełnie pusta, postawiona pod murem , nie widząc innego wyjścia, postanawia oswoić się z tą sytuacją i zapoznać z patrzącymi na nią widzami. Spektakl pokazuje realną sytuacje, dzieje się tu i teraz oraz odzwierciedla emocje, które towarzyszą każdemu dziecku w podobnej sytuacji.
IMPROWIZOWANE CZYTANIE NOWEJ SZTUKI TEATRALNEJ DLA DZIECI I ZAKOŃCZENIE CYKLU WARSZTATÓW ANIMACYJNO – TEATRALNYCH CO TY SOBIE WYOBRAŻASZ?
Termin: 13 wrzesień, godz.17
Dla wszystkich uczestników warsztatów wraz z rodzicami i opiekunami
IMPROWIZOWANE CZYTANIE:
COOLERSKIE PTAKI (tytuł roboczy).
scenariusz: Patrycja Nowak,scenarzystka, autorka scenariuszy filmowych, telewizyjnych i teatralnych, autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka, i Piotr Czabański (ornitolog),
reżyseria: Daria Woszek, reżyserka teatralna i filmowa
występują: aktorzy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.
Prezentacja spektaklu w różnych fazach jego tworzenia, nastawiona na komunikację i interakcją z publicznością.
Sztuka podejmuje ważną tematykę, jak: tolerancja, inność, indywidualność, ale też porusza tematy, które pomogą współczesnym dzieciom lepiej i piękniej żyć. Do tego dodajemy sporą garść wiedzy ornitologicznej na temat ptaków. Improwizowanemu czytaniu towarzyszyć będzie spotkanie z autorami sztuki.
ZAKOŃCZENIE WARSZTATÓW:
Dla wszystkich uczestników PREZENTY!!!! :)
Projekt Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka:
PATRYCJA NOWAK – autorka projektu, dyrektor programowy, założyciel i wiceprezes Fundacji „i Kropka”
GRAŻYNA NOWAK – menadżer projektu, założyciel i prezes Fundacji i Kropka
e-mail: biuro@fundacjaikropka.pl
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia uczestnictwa dzieci w wybranych zajęciach. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmuje Katarzyna Górowska (tarnowskie BWA): gorowska@bwa.tarnow.pl
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!!
Partner:
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Ul. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów
Tel./fax: +48 14 6888820, e-mail: biuro@bwa.tarnow.pl
www.bwa.tarnow.pl
Projekt realizowany we współpracy:
GRUPA AZOTY - Główny Partner
MPEC Tarnów - Sponsor