warsztaty dla dzieci
27.04.2019, sobota
g. 12:00-13:00
wiek uczestników: 6+
prowadzenie: Aleksandra Kubisztal / Dział Edukacji BWA w Tarnowie
koszt: 1 zł/uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.
W sobotę, 27. kwietnia 2019 roku o godzinie 12:00 w 94 muzeach i galeriach w 44 miejscowościach w Polsce odbędzie się dziewiąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.
BWA w Tarnowie po raz kolejny włącza się w to wydarzenie, jednak w tym roku w zmienionej formie – warsztatów dla dzieci. Podczas zajęć porozmawiamy z uczestnikami na temat idei akcji Dzień Wolnej Sztuki. Jak mówią organizatorki: Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy “oswoić” zwiedzających z muzeami. Każde dzieło może nam samo opowiedzieć swoją historię. Nie musimy nic na jego temat wcześniej wiedzieć. Wystarczy, że przestaniemy na niego tylko patrzeć, a zaczniemy także go widzieć i się nad nim zastanawiać - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum czy galerii i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów, bo nie ma odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda - pochylając się z większą uwagą nad danym eksponatem, możemy sami go zrozumieć, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów.
Chcemy, aby najmłodsza publiczność BWA w Tarnowie poznała ideę tej akcji i zabrała ją ze sobą w dorosłe życie. Podczas spotkania będziemy rozmawiać na temat prac, które prezentowane są na aktualnej wystawie „Rzeczy i ludzie”. Warsztaty będą też połączone z częścią plastyczną, inspirowaną ekspozycją.
Więcej o akcji:
Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku, jednocześnie we wszystkich biorących w akcji instytucjach i trwa tylko godzinę. Tego dnia muzea zapraszają uczestników wydarzenia do oglądania pięciu dzieł sztuki. Będą przy nich obecne osoby, których zadaniem będzie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad oglądanymi dziełami. Nie będą jednak wygłaszać wykładu, ich celem jest sprowokowanie dyskusji wśród uczestników.
Dzień Wolnej Sztuki ma jeszcze jeden wymiar. Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej - powoli i z refleksją zakochać się w sztuce.
Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajduje się na stronie www.dzienwolnejsztuki.pl, www.facebook.com/dzienwolnejsztuki.
Mecenas kultury BWA w Tarnowie
Patronat medialny nad akcją objęły