
17-18.01.2019, czwartek-piątek
grupa I g. 10:00-11:30
grupa II g. 12:00-13:30
wiek uczestników: 6-10 lat
prowadzenie: Aleksandra Maciaszek
koszt: 10 zł za dzień / uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.
czwartek
„Na szkle malowane”
Początek zajęć stanowi krótka prelekcja prowadzącej na temat sztuki ludowej i jej obecności we współczesnym świecie. Uczestnicy warsztatów obejrzą przykłady dzieł i miejsc, w których motywy sztuki ludowej są najbardziej widoczne. Dzieci przyswoją pojęcie „sztuki ludowej” oraz „motywu”. Będą mogły wyrazić swoją własną opinię na temat prezentowanych artefaktów.
Drugą częścią warsztatów będzie praca twórcza dzieci. Dostaną one szklane szybki, na których naniesiony został wzór zaczerpnięty z motywów ludowych. Każde dziecko będzie mogło sobie wybrać taki wzór, który najbardziej mu odpowiada. Zadaniem uczestnika warsztatów będzie pokolorowanie szybki farbami plakatowymi, według technicznych wskazówek prowadzącej. Po zakończonej pracy dzieci stworzą wystawę oraz obejrzą pracę swoich kolegów i koleżanek. Po wyschnięciu obrazów prowadząca zapakuje każdemu dziecku pracę w kopertę, tak, by mogło ono bezpiecznie zabrać je do domu na pamiątkę.
piątek
„Moja ręka”
Początek zajęć stanowi krótka prelekcja prowadzącej na temat wizerunku człowieka na przestrzeni sztuki z naciskiem na rzeźbę. Dzieci poznają tajniki pracy artysty rzeźbiarza oraz etapy powstawania rzeźby.
Drugą częścią warsztatów będzie praca twórcza dzieci. Instruktorka pokaże jak należy nakładać kawałki bandażu gipsowego na dłoń, aby dobrze wykonać odcisk - na co zwrócić uwagę, czego unikać. Uczestnicy dostaną pocięte kawałki bandażu i według wcześniejszego instruktażu (namoczenie kawałka bandażu w ciepłej wodzie i nałożenie na skórę) będą samodzielnie nakładać je na dłoń; praworęczne osoby odcisną lewą dłoń, leworęczne prawą. Kiedy gips na dłoniach dzieci będzie już zupełnie suchy, prowadząca każdemu uczestnikowi pomoże zdjąć gips, a następnie przyklei go za pomocą gorącego kleju na kartonik. Tak przygotowaną pracę – płaskorzeźbę - dzieci będą mogły samodzielnie pomalować farbami plakatowymi, a następie w papierowej torebce zabrać do domu.
Prowadzenie:
Aleksandra Maciaszek - urodzona w Rabce Zdroju. Kulturoznawca, medioznawca, pedagog. Absolwentka edukacji artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową oraz fotografią.
_______________________
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
Udział dziecka w warsztatach jest równoznaczny ze zgodą na wykorzystanie zdjęć z wizerunkiem dziecka oraz jego prac wykonanych podczas warsztatów, na stronie internetowej Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, profilach internetowych zarządzanych przez BWA oraz w mediach, w celu informacji i promocji BWA.
Prosimy o nieprzynoszenie na warsztaty jedzenia oraz o informowanie o ewentualnej chorobie dziecka (np. cukrzycy).