Poniedziałek 10.10.2016, g. 10:00-13:00
Ewa Kokot / Projekt FUTURE ARTIST - budowanie edukacji kulturalnej w oparciu o sztukę współczesną. Działania twórcze od 2008 roku do dzisiaj
Prezentacja i warsztaty dla nauczycieli, animatorów, pracowników świetlic, opiekunów grup zagrożonych marginalizacją, osób zainteresowanych
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl
Uczestnicy otrzymują zaświadczenie Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA, afiliowanego przez UNESCO.
Część pierwsza spotkania będzie możliwością zapoznania się z projektem FUTURE ARTIST nastawionym na systematyczną i różnorodną edukację twórczą dzieci i młodzieży. Polega on na zapewnieniu uczestnikom bezpośredniego kontaktu ze sztuką, sprzyjaniu ich twórczości i wykorzystaniu w procesie edukacji eksperymentalnych warsztatów w galeriach sztuki, akcji w przestrzeni miasta, wycieczek miejskich oraz współpracy artystów z dziećmi i młodzieżą. Nowatorski jest bezpośredni udział we wspólnym tworzeniu dziecka wraz z artystą, jako forma ekspresji. Ważnym elementem projektu jest indywidualne podejście do każdego uczestnika i rozwijanie samoakceptacji poprzez eksponowanie prac dziecięcych. Jednocześnie projekt ma charakter „rzeźby społecznej”, będącej siecią współpracy dzieci, rodziców, opiekunów, nauczycieli, edukatorów, artystów i wreszcie instytucji sztuki oraz placówek oświatowych na Śląsku, w Polsce i Europie. Sieć jest stworzona w celu budowania postaw obywateli kultury i przeciwdziałania izolacji społecznej. Uczestnicy wraz z prowadzącą zastanawiać się będą nad samodzielnym budowaniem projektów w kooperatywie z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Pokażemy też sporo ciekawych praktyk twórczych i ćwiczeń plastycznych.
Całość spotkania zakończą warsztaty - akcja artystyczna w oparciu o aktualnie prezentowaną w BWA Tarnów wystawę Aleksandry Bujnowskiej „Zielono/czarne”.
Informacja o prowadzącej:
Ewa Kokot
Z wykształcenia historyk sztuki, pedagog. Od 1989 roku realizuje autorskie projekty polegające na kontaktowaniu dziecka ze sztuką – długofalowy program DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów twórczych nie tylko dla dzieci, ale i młodzieży, osób niepełnosprawnych, osób zagrożonych marginalizacją. Aranżuje wystawy sztuki najnowszej oraz organizuje masowe akcje i plenery. Pomysłodawczyni międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. W zakresie edukacji twórczej współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu „Future Artist” i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Obecnie kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej - interdyscyplinarną platformę wszystkich dziedzin sztuki. Zastępca Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wychowania Przez Sztukę InSEA oraz członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Aktywności obywatelskiej”. Autorka akcji artystycznych: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i akcji społecznej DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ.W sferze jej zainteresowań jest obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005), Fortepian czyli gra faktury (2007), Księga Pracy Twórczej (2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013), Wielki Album Ważnych Dzieł (2014), Dziecko w pracowni - notatki twórcze (2015). Filmy: Świat-Oswajanie (2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń (2012).
Informacja n/t współpracy:
Istotnym wątkiem tegorocznej realizacji projektu FUTURE ARTIST – twórcza kontynuacja działania realizowanego w Katowicach od 2008 roku – będą wyjazdy studyjne animatora realizującego projekt do instytucji kultury w Polsce. Przewidujemy współpracę w czterech punktach Polski i możliwość przedstawienia wieloletnich doświadczeń i zasobów (dokumentacji zdjęciowej, publikacji i plakatów akcji społecznych) w formie wykładu i warsztatów twórczych dla edukatorów w Krakowie, Tarnowie, Toruniu i Łodzi. Ponieważ projekt do tej pory był realizowany bezpośrednio na Śląsku pragniemy rozszerzyć jego ideę w nietypowej formie wykładowo–warsztatowej. Będzie to nawiązanie współprac w Polsce północnej, południowej, wschodniej, zachodniej. Pragniemy doprowadzić do powstania ogólnopolskiej sieci współpracy projektów, opartej o kontakt osobisty oraz wymianę doświadczeń dzieci i edukatorów w Polsce. Jednocześnie pragniemy zebrać materiał z wizyt studyjnych i dokonań zaproszonych do współpracy partnerów w formie wydawnictwa „KOMPAS WSPÓŁPRACY” wraz z mapą artystyczną. Wydawnictwo to będzie nawiązaniem do idei Josepha Beuysa demokratyzacji sztuki. Pragniemy rozprzestrzenić ideę, że „Każdy jest artystą” i potrzeba twórczości cechuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. To my kształtujemy świat wokół siebie, wpływamy na wydarzenia, historię i oblicze współczesnej sztuki. Jesteśmy artystami w swoim życiu. Pragniemy zebrać idee wypracowane przez innych i dodać własne w formie jednej publikacji.