Zapraszamy dzieci do uczestnictwa w wakacyjnych warsztatach tworzenia różnych form opowieści. W czasie 5 spotkań wymyślimy niezwykłych bohaterów, wyślemy ich w podróż do fantastycznych krain, będziemy rysować, pisać, mówić, wykonamy też własną książkę. Wyobraźnia będzie mocno pracować, a nasz pociąg pojedzie z Nudy prosto do Zabawy! Podsumowaniem zajęć będzie spotkanie połączone z wystawą prac uczestników, na których będzie czekała niespodzianka...
Program zajęć:
22.08, pon. – wymyślanie bohaterów (opisywanie, rysowanie)
23.08, wt. – Jakie to jest? czyli o dziwnych przedmiotach
24.08, śr. – Struś w wannie czyli nieoczekiwane zakończenia
25.08, czw. – tworzenie map, wymyślanie niesamowitych podróży
26.08, pt.– wykonanie własnych książek tekstowo-obrazkowych
26.08, pt. g. 18.00 – Noc Opowieści – zakończenie warsztatów
Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 od 22 do 26 sierpnia 2016. 27 sierpnia odbędzie się uroczyste zakończenie warsztatów, podczas którego dzieci będą mogły zaprezentować swoje prace.
Ze względu na fakt, że uczestnicy będą dopracowywać swoje opowieści przez wszystkie zajęcia, nie ma możliwości zapisywania się na pojedyncze dni.
Podczas zajęć uczestnicy będą próbowali wypowiadać się zarówno przez tekst jak i przez obraz.
Ćwiczenia w formie zabaw będą uczyły różnych aspektów budowania narracji: konstruowanie świata przedstawionego i bohaterów, stopniowanie napięcia, puentowanie historii.
Celem Pociągu jest zachęcenie dzieci do wymyślania i opowiadania historii przy użyciu różnych środków. Nie jest to aktywność przeznaczona wyłącznie dla dzieci uważanych za uzdolnione literacko czy plastycznie. Opowieść może wymyślać absolutnie każdy i w każdym przypadku jest to aktywność rozwijająca wyobraźnię, ucząca logiki myślenia, a także pomagająca wyrazić własne przeżycia, również te, o których boimy się mówić bezpośrednio.
Opowiadanie to prastara sztuka obecna w każdej kulturze – dzisiaj często bywa zastępowana przez bierne obcowanie z narracją, na przykład filmową.
Prowadzenie:
Maja Starakiewicz – studentka grafiki na ASP w Krakowie. Autorka infografik, ilustracji, komiksów i performance’ów rysunkowych. Współtwórczyni grupy Dąb i Trzcina z którą organizowała m.in. konferencję NarrAkcje i Bitwę Rysunkową. Wieloletnia instruktorka harcerska. Współpracowała m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, korporacją Ha!Art, portalami Bezar, Popmoderna i Festiwalem Themersonów.
Wiek uczestników: 9-13 lat.
Koszt: 100 zł/os. za cały cykl warsztatów
Czas trwania: ok. 120 minut.
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.
LIMIT MIEJSC WYCZERPANY
Patronat
Partnerzy - Wydawnictwa