
11.02, 11.03, 08.04, 13.05, 10.06.2025
Miejsce: BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1
Koszt: 40 zł za zajęcia / os.
Wiek uczestników: +12 lat
Czas trwania: 18:00-19:30
Zapisy oraz więcej informacji: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520
Regulamin
Najbliższe spotkanie 13.05.2025
Temat: Miłość do nieskończoności czy strach przed pustką; czyli rzecz o sztuce zdobniczej
Pierwsza część, to autorska prezentacja na temat sposobu w jaki – poprzez historię, w Polsce i na świecie – ewoluowało pojęcie ornamentu, a także czym dla rozwoju ludzkości jest powszechna i odwieczna potrzeba zdobienia.
Opowieść o tym jak mocno zakorzeniona w ewolucji człowieka jest skłonność do ilustracyjności i dekoracji. Spojrzenie na to co ma wspólnego tatuaż z wysp Oceanii z austriackim architektem, który twierdził, że „ornament to zbrodnia”. Pojawi się też zaskakująca analiza tego, na ile litery mogą być uznawane za ornament, a także jaka istnieje łączność pomiędzy arystokratycznymi i szlacheckimi elementami wystroju wnętrz, a ich wiejskimi, ludowymi odpowiednikami. To wszystko po to, żeby udowodnić słuchaczom, że ornament to nie tylko sprawa stara jak świat, ale przede wszystkim wciąż żywa.
W drugiej części zajęć miejsce ma dyskusja, wymiana doświadczeń dotyczących indywidualnych zapatrywań na kwestie zdobnictwa, a zadaniem twórczym będzie zaprojektowanie współczesnego ornamentu za pomocą tradycyjnych technik snycerskich.
08.04.2025
Temat: Dobry smak w złym guście
Pierwsza część zajęć to autorska prezentacja na temat sposobu w jaki – poprzez historię, w Polsce i na świecie – ewoluowało pojęcie dobrego i złego gustu, a także czym dla rozwoju ludzkości był nurt zwany postmodernizmem.
W drugiej części zajęć miejsce ma dyskusja, wymiana doświadczeń dotyczących indywidualnych zapatrywań na kwestie estetyki, a zadaniem będzie zaprojektowanie wnętrza mieszkalnego, mebla, ubioru dla osoby powszechnie uznawanej za popularną, lub scenografii dla masowo odbieranego przez telewidzów widowiska rozrywkowego. Zadanie ma pomóc w świadomej dekonstrukcji procesów dostosowywania profesjonalnych projektów do powszechnych gustów.
Czym jest Akademia Architektury?
Akademia Architektury jest cyklem spotkań dla młodzieży, mającym na celu uwrażliwianie na zagadnienia z zakresu urbanistyki, architektury i wzornictwa. Dla autorów scenariusza oraz prowadzących warsztaty ważne jest, aby inspirować do niezależnego, krytycznego i odpowiedzialnego myślenia o naszym otoczeniu.
Jak wyglądają zajęcia?
Każde zajęcia to oprócz przekazywanej w formie wykładów atrakcyjnej porcji wiedzy teoretycznej, także indywidualne lub zespołowe ćwiczenia dopasowane do omawianej tematyki. Treść zajęć dotyczy architektury, urbanistyki, designu oraz dziedzin pokrewnych, takich jak: historia sztuki, malarstwo, grafika, fotografia itp.
PROWADZĄCY:
Bartłomiej Pochopień jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Jako architekt współpracował z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk i Tomasz Konior. Autor licznych, autorskich projektów architektonicznych. W 2017 roku otrzymał nagrodę Architektura Roku województwa śląskiego w kategorii Dom jednorodzinny, a także wyróżnienie Młody Twórca Architektury Śląskiej. W latach 2014-2015 był odpowiedzialny za stworzenie projektu koncepcyjnego „Nowej Wystawy Głównej” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Od 2016 jest silnie zaangażowany w misję edukacji architektonicznej w ramach inicjatywy Akademia Architektury, między innymi przeprowadzając setki indywidualnych, a także cyklicznych spotkań, warsztatów i wykładów. W 2024 roku został stypendystą Miasta Krakowa realizując projekt Architektoniczny Elementarz Krakowa, w 2021 wyróżniony wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Sztuki Wizualne tworząc cykl pod nazwą "Kształty Małopolski", natomiast w roku 2020 był stypendystą Miasta Tarnowa w dziedzinie Film realizując projekt pod nazwą "Kształty Tarnowa". W 2023 roku Akademia Architektury we współpracy z Galerią BWA w Tarnowie objęła wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe w tym mieście programem edukacyjnym pod nazwą Architektoniczny Elementarz.