17. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Czwartek 10.12, g. 18:00 „Gdzie są architektki?” – promocja książki Despiny Stratigakos, spotkanie z tłumaczką Agnieszką Rasmus-Zgorzelską, prowadzenie: Marek Karpiński
BWA, Pałacyk Strzelecki
Relacja spotkania online dostępna na kanałach:
Facebook BWA Tarnów: https://www.facebook.com/bwatarnow/
YouTube BWA Tarnów: https://www.youtube.com/channel/UC_n5KP2n8pbGOi5eoA4IevA
Starnowa.TV
telewizji kablowej Multimedia Polska, kanał 226
W związku z wytycznymi epidemicznymi spotkanie odbędzie się w formie relacji online.
Książka w promocyjnej cenie 32,00 zł (cena na okładce 39,00zł) do kupienia w sklepie stacjonarnym BWA lub w sprzedaży wysyłkowej (kontakt: biuro@bwa.tarnow.pl).
Pierwsze architektki, studentki, członkinie stowarzyszeń – pionierki rozbijające ponad 100 lat temu szklany sufit, by utorować drogę innym – popadły w zapomnienie. Książka Despiny Stratigakos Gdzie są architektki? przywraca ten rozdział historii i porusza zarazem niewygodny temat: jak to się dzieje, że ponad połowa osób zaczynających co roku studia architektoniczne to kobiety, a 20 lat później tylko spychana na margines zawodu garstka z nich prowadzi własne pracownie? Czyżby ignorowane, obrażane pogardliwymi artykułami prasowymi, ciągle krytykowane architektki objęła „strategia niepamiętania”, czy może większą rolę odgrywa tu ambiwalencja, a nawet niechęć w przyznawaniu zleceń kobietom? Piszący o architekturze dziennikarze pomijają osiągnięcia projektantek jako mało ważne, skazując nas na nieodwracalną stratę dorobku wielu pokoleń kobiet, które poświęciły życie budowaniu i krytyce architektury. Jak temu zaradzić? Czy architektura na zawsze pozostanie „męskim klubem”?
Despina Stratigakos – kanadyjska badaczka, historyczka architektury i pisarka o greckich korzeniach. Obecnie pracuje na uniwersytecie w Buffalo, w stanie Nowy Jork. Zajmuje się tematem różnorodności i równouprawnienia w dziedzinie architektury. Do tej pory w Polsce ukazała się jej książka Dom Hitlera (wyd. Wielka Litera, 2015).
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – absolwentka anglistyki na UW i Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury PW; studiowała także Komunikowanie w Programie Studiów Europejskich/Institut D’Etudes Politiques de Paris w warszawskiej SGH oraz na wydziale studiów międzykulturowych na Warwick University w Wielkiej Brytanii. Redaktorka publikacji w języku polskim i angielskim, tłumaczka i autorka tekstów o architekturze, wnętrzach, designie, urbanistyce, kulturze i społeczeństwie w pismach branżowych i popularnych. 2009-2011 red. w mies. „Architektura-m” i red. prowadząca magazynu „Architektura od wnętrza”, 2015-2016 sekr. red. Art&Business. Współtwórczyni i członkini zarządu Fundacji Centrum Architektury. Tłumaczy książki o architekturze. W CA m.in. współkuratorka wystawy „Przekierowanie. O zmianie w architekturze” na festiwal Łódź Design 2011 z programem „Sześć wykładów o zmianie w architekturze”, programu „Koszty, emocje, odpowiedzialność. Jak podejmowane są dzisiaj decyzje o architekturze i przestrzeni” dla Łódź Design 2012 oraz wystawy „For Example. New Polish House” pokazywanej w kilkunastu miastach Polski i Europy. Prowadzi projekty wydawnicze, jest kuratorką nietypowych wydarzeń związanych z popularyzowaniem wiedzy o architekturze.
Spotkanie miało miejsce w przestrzeni BWA Tarnów, na wystawie „Elementarz polskiego dizajnu”. Starannie wybraliśmy kadr, w którym widać fragment Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie z nazwą ulicy Szwoleżerów. Osiedle Szwoleżerów zaprojektowała architektka Halina Skibniewska