W wieku 94 lat zmarł Marian Kołodziejczyk, tarnowski artysta i nauczyciel.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 19.08.2020, o godz. 14:00 w kaplicy cmentarza komunalnego w Krzyżu.
Marian Kołodziejczyk (ur. 2.07.1926 w Ochabach, zm. 15.08.2020 w Tarnowie)
Urodził się w Ochabach na Śląsku. Rodzice pochodzili z małopolski, a na Śląsk rodzina trafiła za pracą. Po zakończeniu wojny został przesiedlony na ziemie odzyskane, gdzie ukończył liceum i zdał maturę. W 1947 r. rozpoczął studia artystyczne na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, a od 1950 r. na Akademii Sztuk Plastycznych. W 1953 r. uzyskał dyplom artysty grafika. Od tej chwili podjął współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Krakowiacy” (zespół założony w 1951 roku i długo prowadzony przez wuja Artysty - Władysława Sierpowskiego). Tam wykonał szereg opraw plastycznych do widowisk ludowych, sztuk teatralnych, plansz, plakatów etc. W zespole angażował się również grając na akordeonie i skrzypcach.
W 1956 r. poślubił w Tarnowie Antoninę Pacurę. W latach 1960-1984 pracował w Pałacu Młodzieży w Tarnowie w charakterze nauczyciela - instruktora, kierownika pracowni plastycznej. Pracował także w I i III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie jako nauczyciel, a także w Biurze Wystaw Artystycznych. Realizował wiele zamówień i podejmował prace zleceniowe. Wychowywał wiele młodych osób w uprawianiu sztuki plastycznej, dając doskonałe podłoże do kształcenia. Całe życie zdołał też samemu realizować się w swojej pasji. Jego prace, jak i jego uczniów, gościły na wielu dziesiątkach wystaw w kraju i za granicą. Uczestniczył w wystawach tarnowskiego oddziału ZPAP, m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Opolu, Warszawie, Radomiu, a także za granicą - w Niemczech i na Węgrzech. Jego prace znajdują się w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, bibliotekach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Stworzył około 200 obrazów olejnych, tyle samo grafik (drzeworytów, linorytów i gipsorytów), wiele dziesiątków obrazów akwarelowych i pastelowych, także szkiców, wiele projektów plakatów i medali okolicznościowych. Tematyka jego prac to przede wszystkim natura, polskie góry – Tatry, krajobrazy z wielu zakątków Polski, a także tematyka związana z rodziną i przede wszystkim tematyka miasta Tarnowa.
Wśród licznych nagród i wyróżnień warto wymienić: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej.
Wraz z żoną wychował trójkę synów, którzy są tarnowskimi muzykami.