Niedziela 8.03.2020, g. 15.00 / finisaż wystaw
Dzień kobiet na wystawie – tematyczne oprowadzanie kuratorskie Joanny Egit-Pużyńskiej i Marii Świerżewskiej
BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1
wstęp w cenie biletu na wystawę
Wydarzenie towarzyszy wystawom: „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II i Aneks tarnowski, które z uwagi na duże zainteresowanie zostały przedłużone do 8.03.2020.
Kobiety w CBWA. Na marginesie wystawy „Bardzo różnie i bardzo dobrze". Grafiki z kolekcji Zachęty.
Lata 60. w polskiej sztuce charakteryzowały się dużą aktywnością kobiet. Młode artystki wyraźnie zaznaczyły swoją obecność w świecie sztuki a ich twórczość mogła śmiało konkurować z dorobkiem kolegów. 8 marca, w trakcie oprowadzania po wystawie przyjrzymy się temu zjawisku z perspektywy CBWA - największej wówczas w Polsce instytucji zajmującej się upowszechnianiem sztuki współczesnej. Interesować nas będzie nie tylko obecność graficzek w programie wystawienniczym CBWA, ale także rola jaką w działalności instytucji pełniły pracujące w niej kobiety. Przedstawimy wybrane sylwetki twórcze artystek reprezentowanych na wystawie. Opowiemy o pracowniczkach Zachęty, które w latach 60. kierowały działalnością wystawienniczą i edukacyjną instytucji oraz zainicjowały tworzenie zbiorów, a ich działania można prześledzić w zaprezentowanej na wystawie dokumentacji.
Joanna Egit-Pużyńska – historyczka sztuki, muzealniczka, kuratorka. Pracuje w Dziale Zbiorów i Inwentarzy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, obecnie zajmuje się badaniami nad historią kolekcji Zachęty. Kuratorka i współkuratorka wystaw m.in. Adam Myjak. Rzeźby i rysunki (2005), Arka Wilkonia (2006), The Best Gallery. Nowości w kolekcji (2017), Klasycy współczesności. Malarstwo z kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki (2018), „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty (2018), Kolekcje. Centrum Rzeźby polskiej w Orońsku, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (2019), współautorka projektu To nie jest wystawa, poświęconego opiece nad dziełami sztuki współczesnej i współredaktorka książki O opiece nad kolekcją (2008). Brała udział w projekcie badawczym Historia wystaw w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w latach 1949-1970 realizowanym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Zachętą (2014 -2018).
Maria Świerżewska – historyczka sztuki i animatorka kultury, pracuje w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w dziale zbiorów i inwentarzy, gdzie zajmuje się opieką nad kolekcją. Współautorka książki Bardzo nam się podoba. Współczesna. Sztuka. Pytania (2015). Kuratorka i współkuratorka wystaw: Alicja po drugiej stronie, Nieskończony rejestr. Obrazy i ich muzyczne interpretacje, Przed, po i pomiędzy. O decyzjach w konserwacji dzieł sztuki współczesnej, wystawa towarzysząca 21 Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, The Best Gallery. Nowości w kolekcji, „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty.
W programie wystaw:
26.01.2020 (niedziela), g. 15.00 oprowadzanie kuratorskie Małgorzaty Bogdańskiej i Zaproszenie do Zakopanego —spotkanie z Lidią Rosińską-Podleśny (Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem), wstęp w cenie biletu na wystawę
20.02.2020 (czwartek), g. 17.00 Tłusty czwartek ze sztuką! Spotkanie z grafiką – wykład Janusza Jędrzejczyka, wstęp w cenie biletu na wystawę
Więcej o wystawach: http://www.bwa.tarnow.pl/1,770,wystawy,bardzo-roznie-i-bardzo-dobrze-grafiki-z-kolekcji-zachety.html
*Bilety na wystawę: normalny – 5 zł, ulgowy i szkolny – 3 zł, bilet czwartkowy – 1 zł
*Oprowadzanie po wystawie połączone z warsztatem grafiki – oferta dla grup zorganizowanych: dzieci, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami. W celu ustalenia terminu prosimy o kontakt: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606146520.
*W czasie trwania wystawy w sklepiku BWA dostępny jest szeroki wybór publikacji o Jerzym Panku, pocztówek i kafli ceramicznych z grafikami z Zachęty, ręcznie robionych kart okolicznościowych oraz katalogów artystów biorących udział w Aneksie tarnowskim – polecamy!