
Znamy laureatów konkursu na projekt muralu upamiętniającego postać kompozytora urodzonego w Tarnowie Józefa Władysława Krogulskiego!
Do konkursu zostały zgłoszone 22 projekty, z czego 17 spełniło kryteria formalne.
Jury w składzie: Ryszard Żądło (przewodniczący Rady Osiedla nr 1 „Starówka”), dr Bartłomiej Bałut (dziekan Wydziału Sztuki PWSZ w Tarnowie), Marta Wojnowska (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków – Delegatura w Tarnowie) oraz przedstawiciele Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie – Ewa Łączyńska-Widz (dyrektorka) i Miłosz Onak (Dział Organizacji Wystaw); przyznało trzy regulaminowe nagrody:
– I miejsce – Joanna Popek-Solak (2 900 zł)
Za nowatorskie przedstawienie postaci Józefa Władysława Krogulskiego łączące ujęcie historyczne ze współczesną formą plastyczną oraz za wielowątkowość narracji. Jury doceniło także szeroki zakres opracowania projektu, ciekawą formę wprowadzenia biografii kompozytora i elementów związanych z miastem.
– II miejsce – Marcin Czaja (1 300 zł)
– III miejsce – Patrycja Mytnik (800 zł)
[Wcześniej nagrodzona III miejscem praca Jerzego Martynowa i Anny Kropiowskiej decyzją komisji konkursowej została wycofana z powodu niespełnienia kryteriów formalnych.]
Godny podkreślenia jest liczny udział w konkursie uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie i ich profesjonalne podejście do tematu.
Wszystkie zgłoszone prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w BWA w Pałacyku Strzeleckim w terminie 11-27.10.2019.
Publiczne ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 29.11.2019 (piątek) o g. 18.00 w siedzibie BWA / przed pokazem filmu Domu Mody Limanka „Ostatni pociąg do Warszawy“ – projekcja filmu i spotkanie z twórcami z Łodzi – miasta murali // Festiwal ArtFest
Laureaci o inspiracjach i ideach swoich projektów:
Swoim projektem, chciałam pokazać, że można zrobić ciekawy, kolorowy mural historyczny,
który zainteresuje zarówno ludzi młodszych jak i starszych. Starałam się, aby obraz zawierał zarówno jasny przekaz, czym Józef Krogulski się zajmował, ale zamiarem również było, by osoba, która zobaczy mural została zaintrygowana. Mural został podzielony na dwie części: pierwsza to sylwetka kompozytora oraz jego imię i nazwisko, druga zaś to część nawiązująca do tego, kim był sam Józef Władysław Krogulski. Kompozytor oprócz plam koloru został narysowany kreską. Chciałam tutaj zaznaczyć, że był on kreatorem, tworzył coś własnoręcznie i stąd też połączenie płaskiej plamy z odręczną kreską. W prawym, górnym rogu muralu znajdują się nuty, są to „Dwa Mazurki Salonowe” Krogulskiego, napisane na fortepian. Następnym elementem jest zapis ścieżki dźwiękowej, tym elementem chciałam pokazać, że muzyka może nas zabrać wszędzie i kojarzyć się z naturą, obcowaniem z przyrodą lub zgiełkiem codziennego życia, szumu miasta.
Joanna Popek-Solak (Tarnów) – w swoim dorobku ma zarówno wystawy indywidualne i grupowe (m.in.: „Salon Wiosenny”, BWA Tarnów), jak i wygrane konkursy m.in. na mural organizowany przez Instytut Sztuki PWSZ w Tarnowie, scenografię dla Teatru im. Ludwika
Solskiego w Tarnowie.
Idea, która mi przyświecał podczas projektowania muralu, to próba znalezienia plastycznego
ekwiwalentu dźwięków muzycznych oraz znalezienie nowoczesnej formy malowidła wielkoformatowego dla tematu historycznego. Aby zobrazować różnorodność dźwięków, ich
dynamikę, kontrasty i chromatykę, posłużyłem się rysunkiem chmur, które wydały mi się najbardziej odpowiednim obiektem wizualnym do wyrażenia muzyki. Chmury luźno „osadziłem” na pięciolinii, aby przywołać skojarzenie z partyturą muzyczną i nutami. Po prawej stronie projektu umieściłem przetworzony wizerunek Władysława Krogulskiego, sporządzony na podstawie najbardziej rozpowszechnionego portretu kompozytora.
Marcin Czaja (Kraków) – autor licznych murali, m.in.: 96 urodziny Stanisława Lema na Galerii Krakowskiej (Kraków), Art Mural Challange (Łódź), Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin), Wzory Miasta (Tarnów).
Projekt ukazuje stylizowany wizerunek Józefa Władysława Krogulskiego oraz symbolicznie pokazuje jego liczne talenty. Na projekcie ukazane zostały trzy dłonie, każda symbolizująca jedno z jego zainteresowań. Ręka skierowana w kierunku klawiszy fortepianu, znajdujących się u szczytu budynku ukazuję go jako pianistę. Batuta wyciągnięta „w powietrze” to atrybut dyrygenta, a ołówek w ręce symbolizuje jego talent kompozytorski. Dodatkowo z ust postaci (okno) wydobywają się nutki - sugestia śpiewu, ma informować, że artysta był dyrygentem chóralnym i pedagogiem muzycznym. Bardzo ciekawy kształt ściany budynku, uskoki kominowe oraz okna wykorzystane zostały przy projektowaniu muralu: jedno z okien jest otwartym okiem artysty, drugie znajdujące się niżej, sugeruje otwarte usta (śpiew). Nierówne zakończenie (góra) budynku wykorzystane zostało jako klawiatura fortepianu, a uskoki kominowe mają przypominać czarne klawisze, wystające z poza reszty, tak jak w prawdziwym instrumencie. Obok postaci widzimy pulpit służący jako tablica zawierająca najważniejsze informacje o artyście. Kolorystyka - brązy i beże mają nawiązywać do innych budynków by całość wyglądała spójnie. Biel i czerń mają przyciągnąć uwagę ku ważniejszym częściom projektu, oraz trochę koloru by rozweselić całość.
Patrycja Mytnik (Wola Dębińska) – uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Współorganizatorami konkursu są Gmina Miasta Tarnowa – Urząd Miasta Tarnowa i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Rada Osiedla Nr 1 „Starówka” w Tarnowie.
Planowana realizacja muralu w 2020 roku (205. rocznica urodzin kompozytora).
Planowana lokalizacja to zbieg ulic Lwowskiej i Szerokiej, Skwer Bohaterów Zadwórza 1920.
I miejsce - Joanna Popek-Solak
II miejsce - Marcin Czaja
III miejsce - Patrycja Mytnik