Jury uznało wystawę „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów” za najlepsze wydarzenie kulturalne miesiąca sierpnia 2019 roku w Małopolsce.
Na podium stanęło także Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie za wystawę „Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności”. Nominowani do nagrody byli: Capella Cracoviensis za operę-spektakl „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella wystawiony na scenie Łaźni Nowej, Muzeum Krakowa za jubileuszową wystawę „120 na 120” przygotowaną z okazji 120-lecia istnienia oraz krakowska Galeria Bunkier Sztuki za wystawę kolekcji „Artyści polscy z kolekcji Bunkra Sztuki”. Tarnowskie BWA było jedyną instytucją nominowaną spoza Krakowa.
Radio Kraków o sierpniowej Marce 2019: https://www.radiokrakow.pl/kultura/wybieramy-marke-radia-krakow-za-sierpien-126297/
Marka Radia Kraków nie trafiła do tarnowskiego BWA po raz pierwszy. W 2015 roku nagrodzona została wystawa „Ars moriendi”. Instytucja została wyróżniona Supermarką Radia Kraków za rok 2013 – inaugurację działalności w nowej siedzibie w Parku Strzeleckim.
Wystawa „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów” została przygotowana przez kuratorów Krzysztofa Gutfrańskiego i Monikę Weychert z okazji rocznic: 225. urodzenia gen. Józefa Bema w Tarnowie oraz 90. sprowadzenia szczątków generała do rodzinnego miasta. W wystawie udział biorą artyści z Polski i zagranicy. Obok prac współczesnych wystawa prezentuje fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej wypożyczone z kolekcji muzeów: Niepodległości w Warszawie, Podkarpackiego w Krośnie i Muzeum w Łęczycy. Wystawa powstawała we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Wartością wystawy jest promocja nie tylko znanych wątków – sprowadzenia zwłok generała Bema i powstania Mauzoleum, ale także mniej znanych artefaktów o tej tematyce, jak imponująca mozaika na fasadzie hotelu Tarnovia.
Dodatkowym sukcesem przedsięwzięcia jest pozyskanie dla Tarnowa nowego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej. Wspólnym staraniem BWA i Muzeum Okręgowego w Tarnowie fragment Panoramy wypożyczony z Muzeum w Łęczycy pozostanie w mieście na długoletni depozyt.
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Tarnowa. Mecenasem BWA jest Grupa Azoty S.A.
Marka Radia Kraków to wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków od stycznia 2012 roku. Co miesiąc Radio Kraków nagradza najciekawsze wydarzenia i inicjatywy kulturalne. Nominowane wydawnictwa, instytucje, osoby, wydarzenia czy projekty związane są z Krakowem i Małopolską, a ideą nagrody jest promowanie dobrej jakości i rekomendowanie wydarzeń oraz postaci ważnych, fascynujących, godnych zainteresowania. Kulturalna Marka Radia Kraków przyznawana jest przez dziennikarzy i recenzentów kulturalnych najważniejszych krakowskich mediów, którzy raz w miesiącu dyskutują na żywo na antenie Radia Kraków omawiając kulturalne wydarzenia miesiąca. Z nominowanych wydarzeń wybierają laureata – najciekawsze i najważniejsze kulturalne wydarzenie miesiąca w Krakowie i Małopolsce. Marka Radia Kraków ma także wymiar materialny – laureat wyróżnienia otrzymuje kampanię reklamową na antenie Radia Kraków. Początkiem każdego roku przyznawane jest szczególne wyróżnienie – Supermarka Radia Kraków za najważniejsze wydarzenie kulturalne poprzedniego roku.
Fot. Przemysław Sroka