
Niedziela 12.05.2019, g. 16:00
„Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” – wykład Olgi Drendy i spotkanie z autorką książki
BWA Tarnów / ul. Słowackiego 1, wstęp 1 zł
Wcześniej o g. 15:00 kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Rzeczy i ludzie” oraz pokaz pracy Filipa Bruchnalskiego „Porządek rzeczy”. Polecamy!
W czasie spotkania będzie można nabyć książki Olgi Drendy: „Duchologia polska” oraz najnowszą „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, w promocyjnych cenach.
Na uczestników czeka niespodzianka od Wydawnictwa Karakter – bezpłatny egzemplarz książki „Duchologia polska”!
O książce „Duchologia polska”:
Przełom lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.
Olga Drenda - dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu „Delikatnego mechanizmu” i „Wybuchowego biletu” W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie. Jej pierwsza książka „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę literacką. „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” przyniosły Drendzie nominację do Paszportów Polityki 2018.
Spotkanie towarzyszy wystawie „Rzeczy i ludzie” (11.04-12.05.2019).
Wystawa dotyczy wzajemnych relacji przedmiotów i osób. Zajmujemy się znaczeniem, jakie w życiu ludzi mają rzeczy, interesuje nas niematerialna aura je otaczająca i opowieści, jakie powstają z inspiracji rzeczami. Interesuje nas, jak ludzie używają przedmiotów, ale też jak przedmioty używają ludzi. To, co ludzie robią z rzeczami i to, co rzeczy robią z ludźmi.
Artyści i artystki: Agata Biskup, Artur Trojanowski, Mirella von Chrupek, Katarzyna Sobczuk, Seweryn Puchała, Lech Polcyn, Robert Kuśmirowski, Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Światosław Karwat
Kuratorki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Ujma
We wcześniejszym programie wystawy:
10-12.05 (piątek-niedziela), w godzinach otwarcia wystawy / Pokaz pracy Filipa Bruchnalskiego „Porządek rzeczy”
12.05 (niedziela), g. 12:00 / Oprowadzanie dla dzieci / prowadzenie: Helena Gawlik (lat 10 i pół), Julia Murzyn (lat 7 i pół), Mikołaj Murzyn (lat 10 i pół), wstęp 1 zł