
Sobota 9.06.2018, g. 11:00
Recenzenci: Julita Dembowska, Marek Grygiel, Karol Hordziej, Ewa Łączyńska-Widz
BWA / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona / obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl
Szczegóły dla uczestników [tutaj]
I Przegląd fotograficznych portfolio odbywa się w ramach Tarnowskiego Weekendu Fotografii / Kraków Photo Fringe 2018
Polecamy! Zobacz program [tutaj: www.krakowfringe.com]
Julita Dembowska, historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studentka podyplomowego studium na Akademii Dziedzictwa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Obecnie zajmuje się spuścizną Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim. W 2013 roku, wspólnie z Jarosławem Hulbójem, przygotowała scenariusz modernizacji ekspozycji Galerii Władysława Hasiora. Kuratorka wystawy „Hasior, Kenar, Rząsa. Zakopane w Sopocie” (PSG, Sopot 2014) oraz koordynatorka „Konferencji tatrzańskiej” (2014). Prowadzi także zajęcia edukacyjne w Galerii Władysława Hasiora. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół tematu polskiej sztuki współczesnej po 1945 roku (ze szczególnym uwzględnieniem sztuki zakopiańskiej), a także tego w jaki sposób sztuka funkcjonuje w kontekście kulturowym. Jest autorką tekstów w katalogach wystaw dotyczących Hasiora, publikacji „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora”, magazynie „NOT. FOT”.
Marek Grygiel, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1990-2012 był kuratorem programu fotografii w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie pracował również jako kurator Kolekcji CSW (2012-2015). Dla CSW zrealizował wystawy m. in. takich artystów jak: Herbert Distl, Zbigniew Dłubak, Flor Garduno, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Annie Leibovitz, Sebastiano Salgado, czy też Krzysztof Wojciechowicz oraz grupy Łódź Kaliska. Współpracował z takimi pismami jak: Fotografia, Foto, Exit, European Photography, Balkon oraz Imago. Założyciel i redaktor magazynu FOTOTAPETA, oraz współzałożyciel wydawnictwa editio.fotoTAPETA. W latach 1995-2017 pracował na stanowisku fotoedytora w Gazecie Wyborczej, w Warszawie. Jako juror występował w licznych konkursach fotograficznych zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz był ekspertem na przeglądach portfolio m. in. w: Budapeszcie, Berlinie, Bratysławie, Houston, Kopenhadze, Kownie, Krakowie, czy też w Łodzi. Został wyróżniony honorowym członkostwem Związku Polskich Artystów Fotografików i jest członkiem korespondentem Deutsche Fotografische Akademie. Współpracuje z Tarnowskim Centrum Kultury.
(fot. Bartosz Bobkowski)
Karol Hordziej, specjalista w dziedzinie współczesnej fotografii i sztuk wizualnych. W latach 2004-2013 zajmował stanowisko dyrektora artystycznego na festiwalu „Miesiąc Fotografii w Krakowie”. Był także odpowiedzialny za program Galerii ZPAF i S-ka, funkcjonującej w latach 2007-2011 w Krakowie. Kurator wystaw: „Archiwum centralne” (Fabryka Erdal w Krakowie, 2009) „Fotografia w życiu codziennym” (Bunkier Sztuki, 2012), „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2015 oraz Jeau de Paume, Francja, 2016), „Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone” (Zachęta, Warszawa 2015) oraz „Teatr lalek Jerzego Koleckiego” (BWA Tarnów, 2017). Producent cyfrowych archiwów fotografii Zofii Rydet (zofiarydet.com) oraz Wojciecha Plewińskiego (wojciechplewinski.com). Juror licznych konkursów fotograficznych, m. in. Deutsche Börse Photography Foundation Prize w Londynie. Jako ekspert występował na licznych przeglądach portfolio na całym świecie. Obecnie prowadzi zajęcia z fotografii współczesnej na Akademii Fotografii w Krakowie oraz w Warszawie.
Ewa Łączyńska-Widz, historyczka sztuki. W latach 2009-2011 prowadziła w Tarnowie projekt „Alfabet polski” prezentujący młodą polską sztukę. Współredaktorka książki „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” (z Dawidem Radziszewskim). Wspólnie z Jadwigą Sawicką kuratorowała wystawę „Spojrzenia 2013” w warszawskiej Zachęcie. Była jurorką w konkursach, m.in. „Talenty Trójki”, Konkurs Fundacji Grey House, „Spojrzenia”; recenzentką w Przeglądzie Portfolio Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zainteresowana projektami sztuki realizowanymi poza dużymi ośrodkami i łączeniem sztuki z lokalnymi kontekstami. Dyrektorka BWA w Tarnowie. Za pierwsze zarobione pieniądze kupiła aparat fotograficzny.