
Choinka awangardowa
Miejsce: hol Dworca PKP w Tarnowie, pl. Dworcowy 4
Czas ekspozycji: 22.12.2017-31.01.2018
Organizatorzy: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie
W programie
Niedziela 14.01.2018. g. 15:00
Spotkanie z udziałem autorów projektu / 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wstęp wolny
Choinka awangardowa / 100 lat awangardy polskiej /
/4 listopada 1917 roku - otwarcie I WYSTAWY EKSPRESJONISTÓW POLSKICH/
Obiekt-makieta inspirowany jest twórczością polskich artystów awangardowych, mających znaczący wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej na świecie. Na całość kompozycji składają się linie, płaszczyzny i bryły, będące interpretacją FORM awangardowych, a w szczególności zaprojektowanego w 1932 roku przez Władysława Strzemińskiego (awangardowego malarza i typografa, autora m.in. projektów typograficznych przedwojennych tomików Juliana Przybosia) kroju literniczego. Kompozycja liternicza, z pozoru abstrakcyjna, tworzy słowo WZGLĘDY, co oznacza życzliwy stosunek do kogoś. Synonimami do słowa WZGLĘDY są m.in.: serdeczność, łaskawość, szacunek, przychylność - tak bardzo aktualne w okresie Świąt. Kierunki wyznaczane przez obiekt nawiązują do jego usytuowania - holu dworcowego, a zaakcentowane, podświetlone linie ukośne nasuwają skojarzenia z formą bożonarodzeniowej choinki.
Rok Awangardy / www.rokawangardy.pl
W 2017 roku minęło sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. By nadać tej rocznicy odpowiednią rangę, trzy muzea, które posiadają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi, wyszły z inicjatywą obchodów stulecia awangardy. Obchody odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy oraz pod auspicjami Polskiego Komitet ds. UNESCO.
Do współpracy włączyło się wiele instytucji, w tym BWA Tarnów, które jest oficjalnym Partnerem Roku / http://rokawangardy.pl/pl/partnerzy.html
„Choinka awangardowa” to doroczna prezentacja obiektu nawiązującego do Świąt Bożego Narodzenia, zaprojektowanego i wykonanego przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Premiera tego rodzaju prezentacji miała miejsce w grudniu 2016 roku. Wtedy ten oryginalny pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Tarnowa oraz osób korzystających z usług PKP, ale też była została zauważona przez media ogólnopolskie. Od kilku już lat w budynku Dworca PKP znajduje się „Wystawa stała” prezentująca cyklicznie zbiory z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. W 2016 roku swoją filię uruchomiło tarnowskie Muzeum Okręgowe, przez co tarnowski Dworzec zyskał nową funkcję o charakterze kulturalnym.
Dziękujemy Polskim Kolejom Państwowym za zgodę na ekspozycję obiektu oraz firmie Yeti z Kryspinowa za wsparcie produkcji.