Czwartek 7.09.2017, g. 17:00
Drogi Rabciu!
O Januszu Korczaku i „Małym Przeglądzie” oraz wystawie Sharon Lockhart prezentowanej w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji opowiedzą goście: Agnieszka Witkowska-Krych z Korczakianum – pracowni naukowej Muzeum Warszawy oraz Joanna Waśko z Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie
Wstęp: 1 zł
Inspiracją do spotkania prezentującego Janusza Korczaka i projekt Sharon Lockhart były listy, które dzieci wysyłały do „Rabcia” i Telewizji Polskiej w czasie Telewizyjnego Festiwalu Widowisk Lalkowych dla Dzieci. W twórczości Jerzego Koleckiego, którą prezentujemy na wystawie „Teatr lalek Jerzego Koleckiego” odnaleźć można wiele z myśli Janusza Korczaka. Jednym z „dzieł” Korczaka był „Mały Przegląd” – dodatek do gazety „Nasz Przegląd” w całości redagowany przez dzieci. „Mały Przegląd” jest ważną częścią projektu amerykańskiej artystki Sharon Lockhart, który aktualnie pokazywany jest w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji.
Agnieszka Witkowska-Krych opowie o Januszu Korczaku jako o osobie, która efektywnie łączyła teorię z praktyką, tak w kontekście prowadzonych przez siebie instytucji (Dom Sierot i Nasz Dom), jak i Małego Przeglądu. Przybliży również inne pola jego działalności, takie jak: praca w Ubezpieczalni Społecznej, Sądzie Okręgowym, Polskim Radiu oraz w szkołach wyższych.
Joanna Waśko opowie o historii Biennale Sztuki w Wenecji, wystawach w Polskim Pawilonie oraz projekcie Sharon Lockhart.
Agnieszka Witkowska-Krych – absolwentka kulturoznawstwa i hebraistyki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz socjologii w Collegium Civitas, doktorantka w Zakładzie Historii Kultury. Zainteresowana szczególnie historią i kulturą Żydów warszawskich oraz ich wpływem na tożsamość miasta. Opublikowała szereg artykułów dotyczących życia i działalności Janusza Korczaka oraz prowadzonych przez niego instytucji m.in. w „Zagładzie Żydów”, „Kwartalniku Historii Żydów”, „Tekstach Drugich” oraz „Almanachu Muzealnym”. Pracuje jako kustosz w Korczakianum – pracowni naukowej Muzeum Warszawy, współpracuje z Fundacją Forum Dialogu, Muzeum Historii Żydów Polskich i Centrum Kultury Jidysz.
Joanna Waśko - od 2010 pracuje w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki jako zastępca komisarza Pawilonu Polskiego w Wenecji. Koordynuje realizację wystaw w Pawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury, prowadzi badania dotyczące historii pawilonu oraz prace archiwizacyjne związane z wystawami.
W dalszym programie wystawy „Teatr lalek Jerzego Koleckiego” polecamy:
Niedziela 10.09, g. 15:00 / finisaż
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie i promocja albumu Jerzy Kolecki. Scenografie,
po oprowadzaniu koncert Pathman: Piotr Kolecki, Marek Leszczyński i Piotr Majerczyk (gościnnie)
Wstęp: 1 zł
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Tarnowa.
Listy dzieci do „Rabcia” zamieszczone w druku jubileuszowym wydanym z okazji 30-lecia teatru
Pawilon Polski / Biennale Sztuki w Wenecji, fot. archiwum Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki
Jerzy Kolecki maluje portret Janusza Korczaka dla Szkoły Podstawowej w Brodach, fot. archiwum Jerzego Koleckiego