
Wojciech Wilczyk „Święta Wojna”
20.05.16 (piątek)
Wernisaż g. 17:00, wstęp wolny
BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1
Oprowadzanie autorskie po wystawie i spotkanie z artystą w niedzielę 22.05, godz. 15:00, wstęp wolny
Wystawa fotografii czynna do 5.06.2016 (wtorek-czwartek 11:00 - 18:00, piątek-niedziela 12:00 - 19:00)
Wojciech Wilczyk zrealizował projekt „Święta Wojna” w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz aglomeracji górnośląskiej. Artysta sfotografował kilkaset graffiti wykonanych przez kibiców piłki nożnej.
„Zdjęcia Wojciecha Wilczyka – pisze o projekcie Anna Zawadzka – można czytać jako odsłonę alternatywnego miasta, drugiego obiegu polskich dzielnic, osiedli, podwórek, ulic. Oto kibice i ich świat: ich sprawy, ich idee, ich święci, ich wrogowie, ich historie, ich poglądy, ich styl życia, ich środki wyrazu, ich etyka, ich estetyka. Ale na zdjęciach Wilczyka toczy się życie wcale nie kibicowskie. Graffiti, które sfotografował, to tło. Scenografia dnia codziennego milionów ludzi. Dekoracja mijana w drodze na przystanek, do supermarketu, ze szkoły, po samochód, z psem na spacer, do babci z zupą w termosie.”
„Święta Wojna” Wojciecha Wilczyka to projekt niezwykle poważny, a ponadto wytrącający nas z rutyny gapienia się, zmuszający do patrzenia i pomagający widzieć więcej. Nie dotyczy on bowiem jedynie grupy ludzi o konkretnych poglądach, ale jest odzwierciedleniem szerszego problemu dotyczącego władzy, tolerancji, tożsamości (narodowej) i retoryki, za pomocą której są one wyrażane, a która jest przejawem głęboko zakorzenionych, nie zawsze uświadomionych struktur myślenia o sobie i Innym. Projektowi towarzyszy publikacja, która obok tekstów zawiera także przygotowany przez artystę słownik haseł, symboli, terminów i akronimów pojawiających się na fotografiach. „Święta Wojna” zawiera wszystkie fotografie z najnowszego cyklu artysty. Album został nagrodzony tytułem „Photo Book of the Year 2014” w konkursie Grand Press Photo 2015.
Organizator : BWA Tarnów
Partner: Atlas Sztuki
„LEGENDNIK” / „DOM”
20.05.16 (piątek)
Wernisaż g. 17:00, wstęp wolny
BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1
Oprowadzanie po wystawach w niedzielę 22.05, godz. 16:00, wstęp wolny
Wystawy czynne do 5.06.2016 (wtorek-czwartek 11:00 - 18:00, piątek-niedziela 12:00 - 19:00)
Dwie wystawy fotograficzne realizowane w ramach nagrody „Ars Quaerendi” przyznanej Joannie Bąk i jej mistrzowi - Tomkowi Sikorze za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.
„Dom” to wystawa indywidualna Joanny Bąk. „Legendnik” to projekt Tomka Sikory i Joanny Bąk.
Joanna Bąk „Dom”
Cykl „Dom” to opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca, o próbie powrotu do korzeni, do utraconych mitycznych przestrzeni dzieciństwa. To także symboliczne budowanie domu w obrębie zapamiętanych miejsc pierwszych, pokazane poprzez realną podróż z drzwiami i oknem pochodzącymi z około stuletniego, drewnianego domu dziadków autorki, przez który przetoczyło się już kilka pokoleń. Fotografie jako świadectwo podróży do świata z przeszłości obejmującego wówczas jedynie najbliższą okolicę, są odpowiedzią na poszukiwanie domu podejmowane przez młodych ludzi zagubionych we współczesnej rzeczywistości - znacznie większej niż kiedyś, obcej i nieoswajalnej.
Joanna Bąk & Tomek Sikora oraz uczestnicy warsztatów "Legendnik"
Fotografie zostały stworzone pod okiem Tomka Sikory i Joanny Bąk przez młodzież z Małopolski, w tym z Jodłówki Tuchowskiej, Tuchowa, Olszyn, Tarnowa czy z Domu Dziecka „Promyk” w Rzuchowej. Zdjęcia pełne barwnych scen, często wyimaginowanych sytuacji, leżących gdzieś na pograniczu fantazji i absurdu wykreowały niepowtarzalny klimat cyklu układający się w narracyjną opowieść o nas samych. Efektem wspólnych działań artystów z dziećmi i młodzieżą są zarówno fotografie, książka „Legendnik” jak i video.
Organizator : BWA Tarnów
Partnerzy: Ars Quaerendi, Agencja Artystyczna Kameny, Czasopismo Kulturalne Fragile, Urząd Marszałkowski WojewództwaMałopolskiego.
„Autofokus”
20.05 (piątek)
Wernisaż g. 18:30, wstęp wolny
BWA Tarnów, Pl. Dworcowy 4
Wystawa czynna do 5.06.2016 (wtorek-piątek 10:00-17:00, niedziela 11:00-18:00)
Artyści: Jadwiga Sawicka, Krzysztof Pisarek, Bartosz Fic i studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
„Autofokus” to wystawa fotografii i video studentów Wydziału Sztuki UR, prowadzona przez mgr Krzysztofa Pisarka oraz dr hab. Jadwigę Sawicką. Podczas wernisażu odbędzie się eksperymentalny koncert AUDIOPORTRET. Będzie można także skorzystać z jedynej w swoim rodzaju okazji stania się częścią wystawy.
Wystawa AUTOFOKUS jest efektem zmagania się kilku roczników studentów z tematem autoportret.
Autoportret - maskarada, to wcielanie się w różne postaci, to konfrontacja z wszechobecną cywilizacją obrazkową, wizerunkami idoli popkultury, kliszami zakodowanymi w masowej wyobraźni.
Autoportret-transformacje-kamuflaż to często zaskakujące spotkanie ze swoim obliczem odmienionym przez różnego rodzaju ingerencje.
Autoportret w przestrzeni - to poszukiwanie swoich śladów w otaczającej rzeczywistości, odnajdywanie swoich cieni i odbić.
Aranżacja architektoniczna: Lila Kalinowska
Organizator: BWA Tarnów
Partnerzy: Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, Urząd Miasta Tarnowa, Województwo Małopolskie
„Szkoła widzenia”
22.05 (niedziela), godz. 12:00, wstęp wolny
BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1
Spotkanie poświęcone książce o fotografii dla dzieci połączone z warsztatami.
Autor: Monika Kozień (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie)
„Czy wzrok nigdy nas nie myli? Jak świat wygląda naprawdę?” – na te pytania znajdziecie odpowiedź w „Szkole widzenia”. To książka dla każdego w wieku od 10 – 100 lat, który chce widzieć więcej, a także wiedzieć więcej o widzeniu.
Spotkanie z warsztatami dla dzieci, rodziców, dziadków - a właściwie dla wszystkich! Dla tych, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z fotografią, zjawiskami optycznymi i tym jak postrzegamy świat.
Organizator: BWA w Tarnowie
Partner: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
„Projekt: bukiet. Projekt: wianuszek + warsztaty fotografii”
w ramach: „Co ty sobie wyobrażasz? vol.3 Sztuka w podróży” - cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.
22.05 (niedziela), godziny I GRUPA 10:00 – 11:30 (wiek 7-10 lat) ; II GRUPA 12:00 – 13:30 (wiek 11-15 lat), wstęp wolny
Zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl, tel. 606 146 520
BWA w Tarnowie / Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Autorzy: Patrycja Nowak, Katarzyna Filipowicz, Katarzyna Rogowska, Przemek Sroka.
Patrycja Nowak: autorka i kierownik artystyczny projektu „Co ty sobie wyobrażasz? vol.3 Sztuka w podróży”. Cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Przemysław Sroka : prowadzi warsztaty fotografii. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Studium Reklamy w Krakowie. Jako fotoreporter współpracuje z tarnowskimi mediami oraz instytucjami kultury (BWA Tarnów, Tarnowskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Mościce). Autor zdjęć prasowych, reprodukcji katalogowych, fotoreportaży. Fotografia jest jego pasją a ulubionym tematem prac są architektura oraz wydarzenia muzyczne i kulturalne.
Warsztaty „Projekt: bukiet, Projekt: wianuszek” poprowadzą autorki z Krakowa: Katarzyna Filipowicz, Katarzyna Rogowska, z wykształcenia architektki krajobrazu zafascynowane nowoczesnym wzornictwem, architekturą, z powołania pasjonatki natury i ekologii, na co dzień prowadzące własne firmy związane z aranżacją i projektowaniem przestrzeni zielonych (Green Walls i Stróm Architekci) oraz Projekt BukietLOVE.
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w warsztatach pt. Projekt: bukiet. Projekt: wianuszek + warsztaty fotografii, które są częścią projektu organizowanego przez Fundację Kultury i Sztuki – „i Kropka” oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie pn. „Co ty sobie wyobrażasz? vol.3 Sztuka w podróży”. Podczas warsztatów pt. Projekt: bukiet. Projekt: wianuszek + warsztaty fotografii uczestnicy będą komponowali bukiety i wianuszki z wiosennych roślin i kwiatów, aranżowali ekspozycje, które będą fotografowane. Grupa młodych adeptów sztuki odbędzie warsztaty i praktyczne ćwiczenia z fotografii artystycznej. W ten sposób wszyscy nabędą umiejętności twórczych z pogranicza nowoczesnego wzornictwa i krajobrazu powiązane z architekturą, ekologią i modelingiem. W efekcie warsztatów powstaną bukiety, wianuszki i fotografie.
Organizator: Fundacja Kultury i Sztuki „i Kropka”
Partner: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, Urząd Miasta Tarnowa, Województwo Małopolskie.