
kwiecień-listopad 2015
cykl spotkań wokółmuzyki i mody
Czwartek 8.10.2015, godz. 18:00
Marcin Różyc i Damien Ravn
wstęp wolny
Damien Ravn
Photo: Koen Vernimmen
Nomadyzm stylów i nomadyzm projektantów jest elementem, który napędza rozwój mody. Tym razem przyjrzymy się temu, co Polacy ofiarowali modzie paryskiej, i temu co obcokrajowcy podarowali Polakom. Prześledzimy również trendy afrykańskie w modzie europejskiej. Mieszanie się kultur, którego tak bardzo się teraz w Polsce boimy jest przecież warunkiem naszego rozwoju. Moda i sztuka rozwija się najlepiej w krajach, które już dawno przyjęły miliony zarówno uchodźców, jak i imigrantów.
Gościem Dźwięków i Szwów będzie urodzony w Norwegii i wychowany nad Morzem
Północnym Damien Ravn. Ten jeden z najważniejszych projektantów Europy Północnej (krajów nordyckich) od kilku lat pracuje w Warszawie.
Damien Ravn mieszka i tworzy w Antwerpii. Jest absolwentem tamtejszej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której działa jeden z najważniejszych wydziałów mody na świecie. Projektant bywa też regularnie w Warszawie. Prowadzi zajęcia na Katedrze Mody ASP. Proste, minimalistyczne projekty Damiena to jednocześnie skomplikowane geometryczne kształty. Jego sztandarowe ubrania przypominają rzeźby Katarzyny Kobro – kilka prostych metalowych/materiałowych form tworzy złożoną konstrukcję, w której ogromne znaczenie odgrywają kolory. Modę Ravna charakteryzuje połączenie użytkowości z niezwykłością, na którą składa się również sposób wykonania ubrań. Ręczna robota, krawiecki sznyt, nowoczesne rzemiosło – to hasła, które opisują projekty Damiena. Współczesna, utylitarna wyjątkowość – to kolejny zlepek, który charakteryzuje Ravna. Jego kolekcje inspirowane są najczęściej współczesną architekturą i sztuką. Projektując kolekcję wiosna-lato 2014, czerpał m.in. z ekspresjonistycznej architektury amsterdamskiej z pierwszego trzydziestolecia XX wieku. Wiosna-lato 2012 powstała pod wpływem sztuki Meredith Dittmar. Damien Ravn jest zdobywcą tytułu New Nordic Talent of the Year 2014, przyznawanego przez duńskie wydanie magazynu „Elle". Otrzymał również Tommy Hilfiger Award. Stworzył kolekcje dla prestiżowego belgijskiego Biennale Interieur. Swoje projekty pokazywał m.in. na Festival International de Mode et de Photographie w Hyères (był finalistą festiwalu), w Muzeum Mody w Antwerpii (wystawa Maison Minnie Mouse) i brukselskim BOZAR (wystawa The Belgians: An Unexpected Fashion Story).
Marcin Różyc
Krytyk mody i kurator. Autor książki „Nowa moda polska” i współtwórca projektu „Warsaw Calling. Chrysalis". Współpracuje z magazynami „K MAG”, „Viva!Moda” i weekend.gazeta.pl. Publikował m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn” i „Dik Fagazine” Karola Radziszewskiego. Był kuratorem wystawy Krzyk Mody zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Warsaw Calling zorganizowanej przez Polish Cultural Institute w Londynie.W Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził zajęcia „Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian”.
Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu „Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut”, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Jego reżyserem był wykształcony w Londynie tarnowianin WP Onak, a scenografią było podtarnowskie Zalipie. Na zaproszenie BWA w Tarnowie pracuje nad scenariuszem wystawy mody połączonej z wątkami historycznego i współczesnego Tarnowa.
-----
„Dźwięki i szwy” to cykl wydarzeń – dj setów, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i projektantami – skupiony wokół dwóch wiodących tematów: muzyki i mody. „Dźwięki i szwy” są kontynuacją cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 roku w BWA w Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda).
W ramach „Dźwięków i szwów” każdego miesiąca od kwietnia do listopada (z wakacyjną przerwą) odbywać się będą spotkania z Marcinem Dymiterem i Marcinem Różycem. Do udziału w cyklu prowadzący zaprosili gości specjalnych.
Podsumowaniem cyklu będzie wydanie bezpłatnej publikacji przybliżającej oba tematy.
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Tarnowa.