
Tarnowskie Centrum Informacji i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zapraszają na Spacerek po Tarnowie:
Śladami Tadeusza Kantora – prowadzenie: Dorota Krakowska - córka Tadeusza Kantora
Spacer związany z Rokiem Kantora ogłoszonym przez UNESCO w rocznicę 100-lecia urodzin
Niedziela 30.08, g. 15:00, zbiórka pod TCI, Rynek 7
Czas spaceru: 1,5-2 h
Tadeusz Kantor (ur. 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 1990 w Krakowie) –malarz, rysownik, scenograf, reżyser, twórca i teoretyk teatru eksperymentalnego. W latach 1924-1933 uczeń tarnowskich szkół - Szkoły Ćwiczeń przy Seminarium Nauczycielskim Męskim, później gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego (obecnie I LO), gdzie zdał maturę. Tarnowska młodość Kantora była inspiracją do wystawy „Jak się staje, kim się jest” inaugurującej działalność BWA w Pałacyku Strzeleckim (kuratorki: Agnieszka Pindera, Marika Zamojska, 2013) http://www.czegooczy.pl/jak-sie-staje-kim-sie-jest.html.
Wiadomo, że artysta w okresie tarnowskim mieszkał przy ul. Piotra Skargi, ale do tej pory nie znana była dokładna lokalizacja domu. Specjalną kwerendę wykonał tarnowski historyk Marek Trusz, a jej efekty zostaną ogłoszone w czasie spaceru.
Dorota Krakowska – studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia grafikę warsztatową, wideo oraz performans. Współautorka z Wiolą Sową filmu „Endblum” - videoart found footage, bazujący na archiwaliach, poświęcony żydowskiej ludności okręgu wschodniej Europy. Z Anną Bujnowską kuratorowała wystawę „Byliśmy” dedykowaną żydowskim mieszkańcom Tarnowa (BWA i Muzeum Okręgowe w Tarnowie, 2014) http://www.czegooczy.pl/bylismy.html. Pracuje w Dziale Programowym Goethe-Institut w Krakowie.
proj. Kaja Gliwa
Złoty Partner BWA