DŹWIĘKI I SZWY / kwiecień-listopad 2015
cykl spotkań wokół muzyki i mody
Sobota 13.06.2015, godz. 18:00, BWA
„Sztuka, walka, ilustracja – co robi moda, by nas oczarować”
Gość specjalny: Agata Endo Nowicka
Prowadzenie: Marcin Różyc
wstęp wolny
Na kolejne spotkanie z cyklu DŹWIĘKI I SZWY zapraszamy szczególnie miłośników sztuki, ilustracji i malarstwa. Naszym gościem będzie Agata Endo Nowicka, jedna z najsłynniejszych polskich ilustratorek, która pracuje na całym świecie.
W pierwszej części trzeciego spotkania z cyklu DŹWIĘKI I SZWY, Marcin Różyc opowie o najbardziej fascynujących projektach modowo-artystycznych. O tym jak moda wykorzystuje sztuki wizualne by uwieść swojego odbiorcę.
Aby oczarować liczącą świadomość kupującego, przed przedmiotem trzeba rozciągnąć zasłonę obrazów, przyczyn, sensów, trzeba go otoczyć substancją pośrednią, pobudzającą – czytamy w „Systemie mody”Rolanda Barthesa. Ową substancją pośrednią często bywa sztuka.
Podczas wykładu przedstawione zostaną projekty współczesnych artystów, np. Francesca Vezzoli, a także dzieła wielkich klasyków: ubrania i tkaniny Soni Delaunay, tkaniny Pabla Picassa, Andy’ego Warhola, Matisse’a Chagalla, Joana Miro czy Georga Braque.
Bohaterką drugiej części spotkania będzie Agata Endo Nowicka, która opowie o ilustracjach, które ukształtowały jej osobowość artystyczną. Pokażemy ukochanych ilustratorów Endo Nowickiej i przyjrzymy się pracom artystki.
Agata Nowicka publikowała w czołowych nowojorskich magazynach, m.in. „Metro New York”, „Smithsonian Magazine”, „Time” i „The New Yorker”, a także „Columbia Journalism Review”, „Nautilus”, „Harvard Business Review”, „The Washington Post” i„GQ”, „Die Welt” i „Dazed Digital”. W Polsce prace Endo drukował m.in. „Harper's Bazaar”, „Twój Styl”, „Wysokie Obcasy”, „Przekrój”, „Elle” i „Architektura”. Endo jest również twórczynią ikonicznych okładek pisma „Lampa”. Agata Nowicka to współzałożycielka ILLO – fundacji i agencji skupiającej najważniejszych polskich ilustratorów i ilustratorki.
Prace Endo wystawiano m.in. w Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także podczas Tokyo Designers Week, New York Design Week oraz na wystawie „Design for Freedom – Freedom in Design” w Berlinie. Twórczość Endo Nowickiej wielokrotnie wyróżniana była w prestiżowych publikacjach, m.in. w 1000 Portrait Illustrations Julii Schonlau , TASCHEN Illustration Now! vol. 5, American Illustration Book, Communication Arts Annual, The Great Big Book of Fashion Illustration, „Digital Arts Magazine” i „DPI Magazine”.
Marcin Różyc - krytyk mody i kurator. Autor książki „Nowa moda polska” i współtwórca projektu „Warsaw Calling. Chrysalis”. Współpracuje z magazynami „K MAG”, „Viva!Moda” i weekend.gazeta.pl. Publikował też m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn”, „Dik Fagazine” Karola Radziszewskiego i magazyn Miesiąca Fotografii „Maj”. Kuratorskie projekty realizował w Warszawie, Paryżu i Londynie. Był kuratorem wystawy „Krzyk Mody” zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i „Warsaw Calling” zorganizowanej przez Polish Cultural Institute w Londynie.
W Instytucie Stosowanych nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorskie zajęcia „Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian”.
Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu „Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut”, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Reżyserem był wykształcony w Londynie tarnowianin WP Onak, a scenografią było podtarnowskie Zalipie. Na zaproszenie BWA w Tarnowie pracuje nad scenariuszem wystawy mody połączonej z wątkami historycznego i współczesnego Tarnowa.
„Dźwięki i szwy” to cykl wydarzeń – dj setów, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i projektantami – skupiony wokół dwóch wiodących tematów: muzyki i mody. „Dźwięki i szwy” są kontynuacją cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 roku w BWA w Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda).
W ramach „Dźwięków i szwów” każdego miesiąca od kwietnia do listopada (z wakacyjną przerwą) odbywać się będą spotkania z Marcinem Dymiterem i Marcinem Różycem. Do udziału w cyklu prowadzący zaprosili gości specjalnych. W dziedzinie muzyki będą to: Marcin Borchardt, Joanna Bronisławska (Asi Mina), Dariusz Brzostek, Tomek Chołoniewski, Flora Quartet, Ludomir Franczak; mody: Janusz Noniewicz, Marzena Nowak, Agata ENDO Nowicka, Damien Ravn, Kazimiera Szczuka.
Podsumowaniem cyklu będzie wydanie bezpłatnej publikacji przybliżającej oba tematy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Tarnowa.