spotkanie autorskie z Marcinem Wilkiem i promocja książki
wydawnictwo W.A.B
21. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
26.11.2024 (wtorek), g. 17:00
Multimedialne Centrum Artystyczne / Wałowa 25 - oddział BWA Tarnów
Prowadzenie: Joanna Janik
Wstęp wolny
Książka do kupienia w MCA (ul. Wałowa 25) oraz w Pałacyku Strzeleckim (ul. Słowackiego 1) przez cały okres trwania Festiwalu
Lepszy gatunek to opowieść o wyjątkowej relacji zwierząt ludzkich z pozaludzkimi – relacji psio-ludzkiej. Ta książka nie jest jednak kolejną ekspercką opowieścią o psach i ich problemach. To raczej próba krytycznego (i naznaczonego osobistym punktem widzenia) przyjrzenia się wybranym aspektom przemian psio-ludzkiej relacji. W tym sensie jest to tak samo opowieść o psach, jak i o człowieku, który psa nieustannie stwarza.
Lepszy gatunek jest również opowieścią o historii w sensie ścisłym. Dla Marcina Wilka najbardziej interesujący jest przełom XIX i XX wieku oraz międzywojnie. Szczególne znaczenie ma wiek XIX, ponieważ to wtedy poszerzyła się i pogłębiła wiedza weterynaryjna, a równocześnie człowiek podjął na wielką skalę eksperymenty z rasami psów. Zaczął się, jak mówią niektórzy badacze, psi modernizm, który trwa do dzisiaj i którego różnorakie konsekwencje odczuwamy. W ten sposób jest to opowieść i o historii, i o współczesności.
Ludzie zamiast dzieci mają dzisiaj psy, a na świecie sprzedaje się więcej wózków dla psów niż dla dzieci; pies jest towarzyszem życia, rodziną, stadem. Oto opowieść, oparta na materiale źródłowym, historycznym, naukowym, często zaskakująca i szokująca, o jednej z najważniejszych relacji człowieka, relacji z psem. Relacji zwierzęcia ze zwierzęciem, bowiem, choć nie lubimy się do tego przyznawać w naszym poczuciu wyjątkowości, jesteśmy zwierzętami.
Jak w takim razie odczytywać ostatnio modne „uczłowieczenie”? Co oznacza psia mowa i czy możemy się z psem dogadać? Kiedy zaczęliśmy uznawać psy za istoty czujące, uznaliśmy ich podmiotowość i zaczęliśmy je chronić? I dlaczego w rozumieniu naszej relacji z psem ważny jest XIX wiek, kiedy rozwinęła się weterynaria i zaczął „psi modernizm” – to wszystko przeczytacie w tej naprawdę fascynującej książce, która nam otwiera oczy na magiczną, ale jednak osadzoną w kulturze, nauce i historii relację człowiek – pies. Czyli zwierzę – zwierzę. Powiedzmy sobie zatem „hau” i podajmy łapę.
Karolina Korwin-Piotrowska
(źródło: materiały prasowe wydawnictwa W.A.B)
Marcin Wilk - dziennikarz, publicysta, kurator, historyk, współpracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar” (Znak, 2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (Znak, 2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (W.A.B., 2019). W 2024 roku ukaże się jego książka „Psioludzkie. Historie międzygatunkowe” (W.A.B.). Współpracuje m.in. z miesięcznikami „Znak” i „Charaktery” oraz Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma „Przemysły książki” na Festiwalu Conrada oraz cyklu „Wyszukaj klasyka” dla Miasta Literatury Kraków. Od ośmiu lat moderuje sekcję literatury klasycznej w ramach otwartych Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych w Krakowie. Laureat wielu nagród, m.in. dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także grantu Narodowego Centrum Nauki. Naukowo zajmuje się badaniami przemian społecznych dziewcząt i młodych kobiet w Polsce pierwszej połowy XX wieku. W mediach społecznościowych pisze o książkach jako Wyliczanka.