21. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Piątek 15.11.2024
g. 17:00 – Performans i live set Kola & SMTHN oraz „Last Sapiens” / pokaz mody tarnowskiej projektantki Anny Curyło i pokaz multimedialny fotografii/wideo kajpust studio (Gabriela Kajpust, Michał Kajpust). Pałacyk Strzelecki
g. 19:00 – Wiktor Lekston „Fantasmagorie. Transcendentny spacer po Tarnowie” – wernisaż wystawy zdjęć i wideo / MCA Wałowa 25
PAŁACYK STRZELECKI g. 17:00
„Last Sapiens” to kruchość ludzkiej egzystencji, fragmentaryczna cząstka w nieskończoności wszechświata. W obliczu przeciwności staje się konieczne, byśmy na nowo zdefiniowali nasze relacje — z sobą samymi, z otoczeniem i z samą Ziemią.
Czy naprawdę musimy szukać schronienia w najdalszych zakątkach kosmosu?
„Last Sapiens” podzielony jest na dwie części: pokaz mody kolekcji ubrań Anny Curyło oraz multimedialną prezentację zdjęć oraz krótkiego filmu z sesji zdjęciowej, która została wykonana przez studio „kajpust" w „odległej, niemal mało prawdopodobnej" lokalizacji, którą była kopalnia odkrywkowa dolomitu Holcim.
Kolekcja „TOŻSAMOŚCI" Anny Curyło Curyło project stanowi nieodkryte przestrzenie, niezdobyte rzeczywistości.
Pytając o istotę naszego funkcjonowania w płaszczyźnie relacji z innymi, z drugim człowiekiem, pyta także o to, kim dzisiaj jestem.
Kolekcję dopełniają precyzyjnie zaplanowane fryzury od Curyło Academy, scalając ubiór oraz złożoną naturę człowieka w jeden spójny element.
Za „Last Sapiens" odpowiedzialni są Gabriela Kajpust (fotografia) oraz Michał Kajpust (wideo), małżeństwo, które prowadzi studio fotograficzne „kajpust" w Tarnowie.
Pragną oni pokazać powyższe trudne zagadnienia w nieco artystycznej, modowej formie.
Współpracując z różnymi osobami na wielu płaszczyznach przy wykonaniu tego projektu, wspierają również młode osoby, które stawiają pierwsze kroki w modelingu oraz osoby, które dzięki wytrwałości i pasji mogą przedstawić innym wyniki swojej pracy.
Kola & SMTHN-Live act
Kola to jeden z twórców kolektywu Say Yes, który od kilku lat produkuje dla Deepersense Music, a SMTHN ma na koncie kilka EPek wydanych przez Dirty Stuff Records, Resopal Schallware i Otake Records. Oboje w wieloletnim zaangażowaniu w klubową scenę, przez ostatnie miesiące w studyjnym zaciszu przygotowują wspólny materiał, łączący elektronikę z żywymi instrumentami. Premiera ich live actu odbyła się w czerwcu podczas jednej z krakowskich edycji Progressive Night, gdzie spotkali się z dużym entuzjazmem publiczności i szybko zapełnili parkiet.
Współpraca:
kajpust studio / koncept, fotografie i wideo
Curylo Project / moda
Curyło Academy / fryzury
Sylwia Siewierska-Pater / Kreatornia Wizerunku, Studio Niebanalna Paulina Ziółkowska, Magdalena Jakus / make up
SayYes / live set
WynajemGłośników.pl / nagłośnienie i oświetlenie
KOKO Kombucha / tarnowski producent kombuchy
Schrupane / tarnowska mikropiekarnia rzemieślnicza
Pracownia Cukiernicza Lwów
WAŁOWA 25 g. 19:00
Wernisaż wystawy Wiktora Lekstona „Fantasmagorie. Transcendentny spacer po Tarnowie”
Eksperymentalna wystawa fotograficzna, która przenika do wnętrza miasta, odkrywając jego enigmatyczne oblicze. Prace artysty zapraszają widza do spaceru po nietypowych perspektywach, gdzie granice między rzeczywistością, a interpretacją zostają rozmyte. Wystawa bada intymność spojrzenia na codzienność, zacierając granice między przestrzenią zewnętrzną a wewnętrznymi przeżyciami. Obiekty, które zazwyczaj umykają uwadze, stają się centralnym punktem, a ich symbolika skrywa głębsze znaczenia. Eksplorując również aspekt percepcji - nie tylko jako doświadczenie wizualne - ale jako zjawisko psychiczne, które wpływa na naszą interpretację świata. Zdjęcia wywołują skojarzenia, kwestionując granice między tym, co widoczne a tym, co ukryte, stawiając pytania o to, co kryje się w naszych umysłach.
Wiktor Lekston - twórca analogowych teledysków, który oddaje hołd estetyce VHS i psychodelicznym wizjom minionych lat. Współpracując z zespołami z różnych części świata, głównie USA, tworzy teledyski pełne surowości, eksplozji barw i form, które wciągają widza w transową i psychodeliczną podróż. Są one tworzone od podstaw analogowo, wykorzystuje przy tym przerobione miksery VHS i technikę ze stężeniem zwrotnym obrazu. Jego artystyczny język wzbogaca również zamiłowanie do kina eksploatacyjnego, którego jest ogromnym fanem i czerpie inspiracje do swoich projektów. Wiktor zajmuje się również muzyką, kolażami, filmami krótkometrażowymi i fotografią.
Współpracował z BWA przy tworzeniu wystawy "Otto Schier. Pracownia Architektoniczna", gdzie wykonał zdjęcia obiektów, które zaprojektował Otto Schier.
Projekt realizowany z budżetów: Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – inwestycja A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” i Miasta Tarnowa