„Róża jest różą”. O malowanej wsi Zalipie i sztuce współczesnej. Spotkanie na wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” z udziałem Ewy Łączyńskiej-Widz, Magdaleny Miłoś i Jadwigi Sawickiej
Wtorek, 25.06.2024, g. 18:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Wstęp wolny
W czasie spotkania przyjrzymy się Zalipiu, malowanej wsi leżącej w okolicach Tarnowa w Małopolsce, gdzie od końca XIX wieku mieszkańcy ozdabiają swoje domy malowanymi kwiatami. Zalipie zostało dla etnografów odkryte w 1905 roku, potem w latach 40. XX wieku było licznie odwiedzane przez polskich i zagranicznych badaczy kultury ludowej.
Współczesne Zalipie, którym etnograficznie opiekuje się Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu. Malarstwo z Zalipia i sztuka współczesna połączyły się na wystawie Róża jest różą, prezentowanej w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie (kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz i Jadwiga Sawicka, 2013), na której pokazano prace m.in. Alicji Czerneckiej-Mikrut, Iłariona Daniluka „Zenka”, Pauliny Dębosz, Poli Dwurnik, Jana Gryki, Marka Horwata, Lili Kalinowskiej, Yayoi Kusamy, Edmunda Monsiela, Moniki Sosnowskiej oraz artystów i artystek z Zalipia. W ramach wystawy powstała rzeźba Maurycego Gomulickiego Melancholia, która aktualnie stoi przed warszawską Królikarnią.
Tytuł wystawy Róża jest różą i niniejszego spotkania pochodzi z wiersza Gertrudy Stein, który jest choć kulturowo i geograficznie odległy od Zalipia i twórczości Marii Prymaczenko, to wydaje się ciekawym odniesieniem. Jego tautologiczna forma przywodzi na myśl ornament, który wymknął się spod kontroli i zaczyna żyć własnym życiem. Róża jest różą to też językowy eksperyment. Zalipiańskie bukiety i girlandy także rozrastają się swobodnie i arbitralnie, z chęci upiększania i poprawiania rzeczywistości, stawiania czoła wyzwaniu jakim jest pusta (nieudekorowana) płaszczyzna i pragnienie przemiany zgrzebnej rzeczywistości w kolorową bajkę. Kwiaty odmalowane z letnich łąk są również symbolem zmysłowości, tęsknoty i przemijania.
Na uczestników spotkania czekać będą pamiątkowe pocztówki z wystawy „Róża jest różą".