Finisaż wystawy Kingi Nowak "Equinox"
Czwartek 23.05.2024, g. 17:00
BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Wstęp w cenie biletu na wystawę (1zł)
Po wystawie oprowadzą artystka Kinga Nowak i kuratorka Agnieszka Jankowska-Marzec
Prezentowany na wystawie zbiór obrazów i obiektów (rzeźb) autorstwa Kingi Nowak, dotyczy poszukiwania harmonii w świecie, w którym na każdym kroku dochodzi do zachwiania ładu, równowagi i spokoju. Tytułowa równonoc w metaforyczny sposób odwołuje się do trudnego momentu przesilenia, zarazem nadziei, że po nim nastąpi długo wyczekiwane odrodzenie natury. Odwołania do przyrody są ważne dla artystki, bo chociaż posługuje się językiem abstrakcji, to właśnie fascynacja krajobrazem śródziemnomorskim, jego kolorami i światłem stanowi inspirację do powstawania jej prac. Równie istotne są wątki zaczerpnięte ze sztuki afrykańskiej; pociągają ją zwłaszcza dekoracyjne motywy przedmiotów użytkowych, które miała okazję oglądać podczas eksplorowania kolekcji muzealnych. Twórczość abstrakcyjna Kingi Nowak, paradoksalnie więc zanurzona jest w świecie rozpoznawalnych przedmiotów i zjawisk, przetworzonych jednak i ujętych w sposób syntetyczny, w oparciu o geometryczny układy form i figur.
Kinga Nowak - malarka i rzeźbiarka, autorka obiektów przestrzennych. Urodzona w Krakowie, ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, studiowała w ÉNSBA w Paryżu, była wykładowczynią w University of the Arts, LCC w Londynie. Od 2023 roku prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2014 roku jej obrazy znalazły się w publikacji ”100 Painters of Tomorrow”, wydawnictwa Thames & Hudson. Od 2015 roku prowadzi wraz z Michałem Bratko przestrzeń działań artystycznych Widna.
Prace prezentowała m.in. w MSN w Warszawie, Zachęcie, Mocaku, Cricotece, Muzeum Manggha, MODEM w Debreczynie, BWA w Katowicach, Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu, galerii lokal_30 w Warszawie. Jej prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także w kolekcjach prywatnych, m.in. Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki czy Krupa Art Foundation.