
spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim i promocja książki
20. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Piątek 1.12.2023, g. 18:00
prowadzenie: Katarzyna Nalezińska
Pałacyk Strzelecki
Wstęp wolny
W czasie spotkania będzie można nabyć książki Stramerowie i Stramer z autografem autora.
Po spotkaniu o g. 20:00 polecamy koncert Ireneusza Sochy Kino dla uszu (z wizualizacjami Tomasza Gawrońskiego), na którym usłyszymy m.in. utwór Ladner z głosem Abrahama Ladnera (1905-1993), ostatniego religijnego tarnowskiego Żyda. / Pałacyk Strzelecki, wstęp wolny
Akcja pierwszej części powieści - Stramer - toczy się w przedwojennym Tarnowie. Powieść, choć całkowicie fikcyjna, wskrzesiła prawdziwe nazwisko dziadka autora, Salomona Stramera. Stramerowie opowiadają dalsze losy rodziny.
Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
O Stramerach:
Przejmująca powieść o rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii. Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera! Dorosłe już dzieci Nathana i Rywki Stramerów rozdziela wojna. Wela z mężem przedostają się ze Lwowa do Warszawy, gdzie na różne sposoby próbują przetrwać. Nusek znajduje pracę w podwarszawskim Konstancinie i wsiąka w towarzystwo partyzantów, bimbrowników, antysemitów. Rudek i Rena trafiają do Stalińska na Syberii. Hesio zostaje wysokim rangą oficerem armii Berlinga. Salek działa we francuskim ruchu oporu. Córka Rudka, Róża, najmłodsza z rodziny Stramerów, ukrywa się u swojej przedwojennej opiekunki Babuni w pełnym okupacyjnych niebezpieczeństw Krakowie.
Wszyscy oni pragną choć namiastki normalności. Świat Stramerów to świat zwykłych ludzi, Żydów i Polaków, chcących przetrwać za wszelką cenę w obliczu toczącej się wokół wojny.
(źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego)
„Mikołaj Łoziński pokazuje, że zwyczajne życie ludzi może być fascynujące jak sensacyjna historia. Świetnie napisana powieść!”
Olga Tokarczuk o Stramerze
„Mikołaj Łoziński doskonale opisuje sposób, w jaki nacjonalistyczna i nazistowska pętla zaciska się na Polsce, i kreśli fresk równie ujmujący, co zapierający dech w piersiach”.
„Le Monde” o Stramerze
Mikołaj Łoziński (ur. 1980 w Warszawie)
Pisarz i scenarzysta, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2007) i nagrody Paszport „Polityki” (2012).
Ukończył socjologię w Paryżu. Był tłumaczem telewizji francusko-niemieckiej, robił zdjęcia dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”. Publikował krótkie opowiadania, miał kilka wystaw fotograficznych. Zarabiał jako malarz pokojowy i asystent niewidomej psychoterapeutki.
Jego debiutancka powieść Reisefieber została przetłumaczona na wiele języków obcych. Otrzymała Nagrodę Kościelskich w 2007, nagrodę Pawiego Pióra oraz II Nagrodę w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006). Nominowana była również do Nagrody Literackiej „Nike”. Został laureatem nagrody Paszport „Polityki” (2012) za powieść Książka (2011).
Jego bestsellerowa powieść Stramer, której akcja dzieje się w Tarnowie (2019) została wybrana Książką Roku przez „Magazyn Książki” Gazety Wyborczej. Stramer był również nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz znalazł się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Felietonista „Przekroju” oraz „Polityki”. Z inspiracji książką w Tarnowie odbywają się spacery Szlakiem Stramera.
Syn reżysera-dokumentalisty Marcela Łozińskiego. Jego bratem jest Paweł Łoziński, który otrzymał Grand Prix i Nagrodę Jury Młodzieżowego na ostatniej 37. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej (2023), za „Film balkonowy”.
Katarzyna Nalezińska (ur. 1989 w Tarnowie)
Autorka tekstów i rozmów o sztuce, asystentka artystów, kuratorka, autorka scenariuszy warsztatów i wykładów poświęconych sztuce współczesnej, pasjonatka historii tarnowskiej dzielnicy przemysłowej – Mościc, literaturoznawczyni, działaczka kulturalna. Od 2020 roku wspólnie z Michałem Martynów prowadzi Galerię Baza (Tarnów). Teksty o książkach, seriach wydawniczych i projektowaniu książek publikuje na instagramowym koncie @wkurza_mnie_kurz. Oprowadza po Tarnowie szlakiem literatury, w tym także rodziny Stramerów z powieści Mikołaja Łozińskiego.
Pełny program 20. Festiwal Sztuki ArtFest: KLIK