20. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Czwartek 23.11.2023, g. 19:30
Działanie / performance: Łukasz Głowacki, Ilona Sękowska-Lenart, Tomasz Sobczak, Ewa Zarzycka
Multimedialne Centrum Artystyczne / Wałowa 25
Wstęp wolny
Łukasz Głowacki
Rocznik 1964. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP Gdańsku w pracowniach prof. Kazimierza Ostrowskiego i prof. Hugona Laseckiego. Dyplom z malarstwa w 1990 r. w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Zajmuje się działaniami performance, malarstwem, tworzy obiekty, instalacje, video art. Jego twórczość charakteryzuje się minimalizują stylistyką, tworzonych obiektów, które cechują audio – kinetyczność, oraz możliwości performatywne. W swoich pracach skupia się na poszukiwaniem aktualnej formy ekspresji , stawia pytania dotyczące statusu dzieła sztuki. Jest negocjatorem formy obrazu w jego opcjonalnych stanach wizualności, eksponując w nich procesy narracji czasu. Posługuje się zdystansowanym kodem pozornej abstrakcyjności, który jest syntezą energii i emocji wyrażanych reaktywnie w kontekście dynamiki zmian, postępujących kryzysów cywilizacji człowieka.
Nagrody: wyróżnienie na konkursie Triennale Rysunku Wrocław 2022, I Nagroda na V Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim 2019, Nagroda Główna Równorzędna Marszałka Województwa Lubelskiego 2008, Nagroda Wojewody Gdańskiego za najwybitniejszy debiut 1991. Brał udział w licznych wystawach. Prace artysty znajdują się w kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Galerii Labirynt w Lublinie.
„Ukryty w performance” – tekst Łukasza Głowackiego – KLIK
Ilona Sękowska-Lenart
Urodziłam się w Tarnowie w 2001 r. Ukończyłam studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki, gdzie nabyłam umiejętności związane z projektowaniem i kształtowaniem ceramiki, myśleniem abstrakcyjnym, zgłębianiem syntezy, ekspresji, koloru i formy przekazu. Jako aneks do dyplomu wykonałam performans ceramiczny „Los” pod przewodnictwem Pani dr Ewy Zarzyckiej w ramach zajęć wolnego wyboru.
Aktualnie jestem na pierwszym roku studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Intermedia. Realizuję zarówno prace malarskie, grafiki, rzeźby, formy użytkowe, video, a także performensy.
Osiągnięcia: Uczestnictwo w VIII i IX Salon Wiosenny BWA Tarnów, wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Konkursu na Czarkę na herbatę podczas XIII Festiwalu Wysokich Temperatur. Wystawę indywidualna w 2022 r. Red Gallery. Udział w Projekcie „Po drugiej stronie lustra” w Kamieniu Wielkim. Zdobycie nagrody prezydenta Tarnowa podczas IX Salonu Wiosennego BWA Tarnów za pracę „Użytkownik Polski”. Udział w Przeglądzie Rzeźby Ceramicznej „STYK”. Udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych w Płocku „Opowieści.Stories” z działaniem „Pat(o)riotyzm, czyli patriotyzm wykluczenia”. Udział w projekcie "Tomorrow Begins Today" w Bielsko-Białej w 2023 r.
Tomasz Sobczak
Jest nauczycielem, artystą i fotografem. Pracuje w III LO w Tarnowie i prowadził zajęcia na UMCS i WSIZ w Rzeszowie. Ukończył ASP we Wrocławiu, gdzie uczył się performance u Ewy Zarzyckiej na dwuletnim kursie, AP w Krakowie, UMCS w Lublinie i KA w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. EFIAP, Brązowego Krzyża Zasługi i Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę. Ma na swoim koncie blisko czterdzieści wystaw indywidualnych a kilkaset zbiorowych i pokonkursowych w Polsce i za granicą. Jego prace zdobywały medale na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Otrzymał stypendium MKiDN „Kultura w sieci” 2020 i dwukrotnie stypendium artystyczne Miasta Tarnowa. Jest prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, kuratorem wielu wystaw i współtwórcą OtwARTej Pracowni Fotograficznej oraz FotoMaratonu2020 #zostanWdomuFotografuj.
Ewa Zarzycka
Jest artystką z obszaru sztuki konceptualnej, uprawiającą sztukę performance, w tym szczególną jej odmianę tzw. performance mówione, a także rysunek jako zapis autorskich tekstów, schematów, map, wykresów; tworzy obiekty, prace audio, video i instalacje. Tworzy podcasty. Mieszka i pracuje w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Sztuką performance zajmuje się nieprzerwanie od lat 80. W latach 1973–1978 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnym ASP we Wrocławiu. Od 2008 r. wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Prowadzi przedmiot Performance oraz Pracownię Otwartą Wykłady Gościnne. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Zachęcie w Warszawie, MOCAKu w Krakowie, Fundacji Moje Archiwum Andrzeja Ciesielskiego i Zachęty Lubelskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pełny program 20. Festiwal Sztuki ArtFest: KLIK