
spotkanie z Aleksandrą Boćkowską i promocja książki, z udziałem Anny Adamiak i Bartka Buczka
20. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza
Czwartek, 23.11.2023, g. 18:00
Multimedialne Centrum Artystyczne / Wałowa 25
Wstęp wolny
Książka do kupienia w sklepie stacjonarnym BWA przez cały okres trwania Festiwalu.
W dniu spotkania dostępna również w sprzedaży w MCA ul. Wałowa 25.
„To wszystko nie robi się samo" to zbiór rozmów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę „z tylnego siedzenia” i pomagają nam zrozumieć, ile osób i jak wiele czynności potrzeba, by wystawy, książki, muzyka i festiwale w ogóle istniały. A przy okazji, dlaczego – jak mówi jedna z rozmówczyń Boćkowskiej – najciekawsze dzieje się właśnie na zapleczu.
Aleksandra Boćkowska od 2019 roku na łamach „Dwutygodnika” prowadzi cykl rozmów „Zaplecze kultury". To one były zaczynem tej książki. Na To wszystko nie robi się samo składają się premierowe teksty oraz uzupełnione rozmowy opublikowane w „Dwutygodniku”.
Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Od 2021 roku sprawdza, jak to jest mieszkać w Gdyni. Autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL", „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL" i „Można wybierać. 4 czerwca 1989" oraz zbioru rozmów „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury".
Anna Adamiak - malarka, artystka wizualna, scenograf. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi (dyplom 2008), studiowała Scenografię Teatralną w Turynie (Academia Albertina Delle Belle Arti di Torino), jest absolwentką Studium Zawodowego Techniki Teatralno-Filmowej w Łodzi i Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Interesuje się malarstwem w kontekście przestrzeni, fotografią, tworzy obiekty artystyczne, jest autorką instalacji malarskich. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in w Tarnowie, Rzeszowie, Łodzi Warszawie, Poznaniu, Turynie, Wrocławiu, Lesznie i Sieradzu. Zajmuje się scenografią oraz kostiumem, tworzy mockupy oraz rekwizyty teatralne i filmowe. Współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim Operą w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Małym w Manufakturze w Łodzi, Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz studiami filmowymi, m.in. Fundacją Filmową Se-ma-for w Łodzi, BreakThruFilms, WJTeam. Od kilku lat zajmuje się również edukacją, prowadzi warsztaty artystyczne w zakresie kostiumu i scenografii teatralnej w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Bartek Buczek (ur. 1987) - Stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, na kierunku malarstwo, dyplomem obronionym w pracowni Andrzeja Tobisa w 2011r. Artysta wizualny, twórca videoartów, instalacji, a także autor tekstów, w tym książki „Za drogie, za słabe, zbyt trudne”, znajdującej się w kolekcji krakowskiego Bunkra Sztuki.
Pracownik galerii o szerokich kompetencjach zawodowych (techniczny, wystawiennik, artysta, aranżer i kurator, od niedawna galerzysta). Swoje prace prezentował na 11 wystaw indywidualnych i uczestniczył w 44 wystawach m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Stefana Gierowskiego, SACO Contemporary Art Festival (Antofagasta, Chile), SB34-Clovis (Bruksela, Belgia).
Jako techniczny realizował wystawy i współpracował m.in. z Biennale Zielona Góra, Miesiącem Fotografii w Krakowie, Galerią Esther Shipper w Berlinie. Założyciel galerii Art Industry Standard. Mieszka w Krakowie. Jako członek grupy Ośmiornica brał udział w cyklu „Alfabet polski”, organizowanym w tarnowskim BWA w 2009 roku. Razem z Dominikiem Ritszelem prezentował wystawę „Koks story” w 2022 roku, w BWA w Tarnowie.
autorzy zdjęć: Sebastian Mikoś i Paweł Zięba