Prezentacja walorów filatelistycznych
16.11, g. 17:00
Multimedialne Centrum Artystyczne / oddział BWA, ul. Wałowa 25
WSTĘP WOLNY
W roku bieżącym przypada 140. rocznica jednego z wielkich osiągnięć polskiej nauki w XIX w. – skroplenia tlenu. Dokonał tego m.in. Karol Olszewski, wybitny uczony, związany z Tarnowem nauką w ówczesnym ck. Gimnazjum.
W związku z tym tarnowscy filateliści, którzy od lat upamiętniają podobne osiągnięcia, 16 listopada 2023 r. przygotowali spotkanie związane z popularyzacją osoby tej ważnej dla Tarnowa postaci. W gościnnych pomieszczeniach tarnowskiego BWA, w obecności zaproszonych gości zostanie zaprezentowana postać Karola Olszewskiego, odbędzie się również promocja walorów filatelistycznych (kartka pocztowa, tzw. karta maksimum, znaczki i datownik, które graficznie nawiązują do osoby uczonego i jego osiągnięć.
Jednocześnie filateliści podsumują poprzedni sezon swej działalności, obfitujący m.in. w organizację multimedialnej Wystawy Filatelistycznej, promocję walorów filatelistycznych i działalność edukacyjną w tarnowskich szkołach.
Karol Olszewski urodził się 29 stycznia 1846 r. we wsi Broniszów k/Tarnowa, zmarł 25 marca 1915 r. w Krakowie. Polski fizyk i chemik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pionier kriogeniki. Wraz z Zygmuntem Wróblewskim współautor skroplenia powietrza, tlenu, azotu i tlenku węgla. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1904 i 1913) oraz do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (1913).