
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na spotkanie
Marcin Różyc
Wykład II
Środa 10.12.2014, g. 18:00, wstęp wolny
BWA, ul. Słowackiego „Nowa moda polska, i nie tylko polska”
W czasie spotkania będzie można nabyć książkę „Nowa moda polska”
(Wydawnictwo 40 000 Malarzy) w wyjątkowo promocyjnej cenie!
Moda przeżywa dziś fascynujący romans z kulturą. Romans ten nigdy wcześniej nie był tak silny, burzliwy i świadomy. Współczesna moda wpływa na kino, teatr, sztuki wizualne i architekturę. Sztuka nowych mediów stała się oprawą mody i zastępuje tradycyjną reklamę. Moda porusza też sprawy społeczne i sięga do trudnej historii, np. tej polsko-żydowskiej.
Podczas wykładu Marcin Różyc opowie o dokonaniach najciekawszych domów mody, o markach i kolekcjach, które są jednocześnie konceptami artystycznymi.
Opowie o najciekawszych młodych awangardowych markach (konceptach) z Nowego Jorku, Paryża i Polski, które często krytykują zastaną rzeczywistość. Artystyczność mody sprawia, że staje się ona zaangażowana i zaczyna świadomie analizować i reinterpretować cywilizację, w której powstaje.
Pokaże klasyków sztuki mody i opowie o historii tego połączenia, o romansie mody z surrealizmem i abstrakcjonizmem.
Na wykładzie zajrzymy co prawda do przeszłości, ale absolutnymi gwiazdami wieczoru będą najbardziej fascynujące modowe projekty z ostatnich miesięcy.
„Gdyby ktoś zadał mi pytania czym jest moda, odpowiedziałbym jasno i zdecydowanie: moda jest dziedziną kultury. Moda zdarza się wówczas, gdy ubranie zaczyna opowiadać i znaczyć, a także nawiązuje relacje z estetyką, stylem, a coraz częściej również ze sztuką.” - fragment wstępu do książki „Nowa mody polskiej”
MARCIN RÓŻYC
Krytyk mody i kurator. Autor książki „Nowa moda polska”. Prowadzi rubrykę STYL w magazynie „KMAG”. Współpracuje także z „Vivą!Modą” i weekend.gazeta.pl. Publikował też m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”.
Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn”, „Dik Fagazine" Karola Radziszewskiego i magazyn Miesiąca Fotografii „Maj”
Kuratorskie projekty realizował w Warszawie i Paryżu. Był kuratorem wystawy „Krzyk Mody” zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
W Instytucie Stosowanych nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorskie zajęcia „Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian”.
Współpracuje również z Instytutem Polskim w Londynie.
Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu „Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut”, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Reżyserem był wykształcony w Londynie tarnowianin WP Onak, a scenografią było podtarnowskie Zalipie. Na zaproszenie BWA w Tarnowie pracuje nad scenariuszem wystawy mody połączonej z wątkami historycznego i współczesnego Tarnowa.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
ul. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów, t/f. +48 146888820, e-mail: biuro@bwa.tarnow.pl