Niedziela 4.09.2022. godz. 15:00
Spacer po wystawie „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi” z udziałem: Magdy Burdzyńskiej, Yasuko Shibaty i Sylwii Jabłońskiej
BWA / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Magda Burdzyńska - projektantka, ilustratorka i malarka. Tarnowianka, absolwentka tarnowskiego Liceum Plastycznego i ASP w Krakowie. Od 2013 roku współpracuje z BWA Tarnów. Laureatka Nagrody Miasta Tarnowa 2021 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.
Autorka koncepcji wizualnej, projektu graficznego i ilustracji wystawy „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi” oraz książki „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words”.
Yasuko Shibata - doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii (IFiS PAN, 2010 r.), adiunkt w Wydziale Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie i wykładowczyni w Wydziale Prawa w Uniwersytecie Keio w Tokio. Prowadzi badania na temat odbioru muzyki Fryderyka Chopina przez Japończyków, a także odbioru kultury japońskiej przez Polaków. Jest autorką tłumaczenia na język japoński książki „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” - „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 101 Words" (素粒子、象とピエロギと−101語のポーランド). Premiera japońskiego wydania odbyła się w czerwcu 2022 r. podczas Festiwalu Polskiego w Tokio.
Sylwia Jabłońska - pomysłodawczyni i producentka publikacji „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” oraz wystaw z nią związanych. Od 11 lat fotoedytorka portalu Culture.pl prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.
The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi / Expo Dubaj 2020
BWA Tarnów, Pałacyk Strzelecki
23.06-7.09.2022
Książka „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” w wydaniu angielskim i japońskim dostępna w sprzedaży w sklepie BWA w czasie trwania wystawy, do wyczerpania zapasów.
23 czerwca 2022 roku w BWA Tarnów po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana wystawa „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”. Początkowo można było zobaczyć ją w grudniu 2021 roku w Pawilonie Polska, którego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju, gdzie zgromadziła wielotysięczną publiczność.
W swojej oryginalnej postaci wystawa była skierowana przede wszystkim do użytkowników niepolskojęzycznych, jednak jej twórcy przekonują, że zainteresuje ona też polskich odbiorców: Mamy nadzieję, że dzięki jej pierwszej krajowej odsłonie także rodzimi użytkownicy będą mieli okazję na nowo odkryć fascynującą krainę języka polskiego. Zapraszamy więc w niezwykłą podróż po tej fantastycznej i niezbadanej krainie. Na uczestników wyprawy czekają bajeczne językowe stworzenia i nieznane słowostwory (zupełnie jednak niegroźne!). Po drodze przekonacie się Państwo, jak język polski brzmi i jak wygląda – zwłaszcza dla osób, które go nie znają. Na odkrycie czekają też niesamowite supermoce polszczyzny, a także jej porażające emanacje – wśród nich potężne dzieła polskiej poezji i literatury.
Wystawa powstała z inspiracji książką „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words”, która jest próbą stworzenia opowieści o polskim języku i kulturze skierowaną do czytelników obcojęzycznych. Anglojęzyczna publikacja autorstwa Matthew Daviesa, Mikołaja Glińskiego i Adama Żuławskiego z ilustracjami i w opracowaniu graficznym Magdy Burdzyńskiej została wydana w 2018 roku przez Culture.pl / Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Niepodległa” – w związku z obchodami stulecia odrodzenia państwa polskiego.
Książka została nagrodzona w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2018”. Była też nominowana w międzynarodowym konkursie AIGA „50 Books
50 Covers 2019”. W 2020 roku ukazało się czwarte wydanie książki. W 2021 roku Instytut Adama Mickiewicza wydał tłumaczenie książki na język japoński, którego autorką jest Yasuko Shibata.
Tytuł wystawy: „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”
Koncepcja wizualna, projekt graficzny i ilustracje: Magda Burdzyńska
Teksty: Mikołaj Gliński i Adam Żuławski
Scenariusz wystawy: Mikołaj Gliński i Berenika Steinberg
Instalacja dźwiękowa: Krzysztof Pawlik Stream Media
Partner, producent: Instytut Adama Mickiewicza
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie