W ramach VII ZDEARZEŃ DNI MIASTA TARNOWA 2014
STREFA RELAXU przy Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
Sobota 5.07.2014
Godz. 11:00-18:00
STREFA RELAXU
Leżaki, koce, badminton, kawa, ciastka, muzyka
+ mural w skate parku autorstwa Mikołaja Rejsa
Godz. 11:00
Warsztaty w ramach „Abecadła sztuki” pt. „Zmęczone wydechy” prowadzi artysta Michał Smandek
Dla dzieci w wieku 5-9 lat
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy*
W ramach warsztatów artysta zaprosi dzieci na wspólny marszobieg po Parku, który zakończy się wydmuchaniem zmęczonego powietrza do balonów. Rzeźba z balonów umocowana zostanie w przestrzeni Parku. Tak wspólnymi siłami powstanie praca „Zmęczone wydechy”, której wernisaż odbędzie się wieczorem o godz. 18:00 wspólnie z otwarciem wystawy Michała Smandka.
Godz. 11:00
Warsztaty malowania T-Shirtów pt. „Nie na murze a przy skórze” prowadzi artysta Mikołaj Rejs
Dla osób 13+
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy*
Od godz. 11:00 przez cały czas trwania Dni Miasta
„Łapiduchy”
Gra terenowa autorstwa artysty Mikołaja Rejsa / Park Strzelecki
Dla wszystkich chętnych
Celem gry będzie odnalezienie małego ducha przynoszącego szczęście – Raraszka. Duszek będzie namalowany w przestrzeni szuflady, której położenie będzie nieznane. W pozostałych szufladach ukrytych w Parku będą wskazówki jak go odnaleźć. Dla wytrwałych - duszki na szczęście – do odebrania w BWA.
Mikołaj Rejs zajmuje się fotografią, a od końca lat 90-tych również sztuką ulicy. Związany z Tarnowem, gdzie spędził kilka ważnych lat swojego życia. Jego prace powstają przeważnie w przestrzeniach postindustrialnych. Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu (m.in. Meetings of Styles, Lublin 2011-2013; Street Art Festival, Katowice 2011; Lubelski Festiwal Graffiti, Lublin 2010; Outline Colour Festiwal, Łódź 2009, Brain Damage, Warszawa 2003). Współtwórca projektów artystycznych i edukacyjnych (Dzień ze sztuką, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie 2012; polsko-ukraińsko-mołdawski projekt Artdrome, Ługańsk 2012; Between the Wall, Legnica 2012, Drogi do wolności, MOCAK 2011). Jego prace małoformatowe oraz fotografie były pokazywane na licznych wystawach zbiorowych, m.in. na wystawie „Bonarka” w Centrum Sztuki Wpółczesnej, Kraków 2004; „Graffiti vs Street Art” w Lubelskiej Zachęcie (2011), Muzeum „Galicja” Kraków 2013, Projekt „Glorieta” – Art Boom Festiwal, Kraków 2013 oraz indywidualnych: Onamato - „Urban Chapels” Kraków 2012, Art Agenda Nova – „NOUMEN” Kraków 2014. Kurator trzeciej edycji wystawy „Street Art po Żydowsku” w Muzeum Galicja, Kraków 2014.
Godz. 13:00
„Zrób sobie rap” warsztaty dla seniorów prowadzi MC Silk
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy*
Warsztaty maja na celu przybliżenie uczestnikom kultury hip-hop i muzyki rap. Przedstawienie jej najznamienitszych przedstawicieli, poznanie historii i genezy. Poprzez zachęcenie do wspólnego stworzenia tekstu i poznania warsztatu pracy rapera, postaramy się zbliżyć i zmniejszyć pokoleniowe różnice, które jak wszelkie inne, często wynikają z braku wzajemnego zrozumienia.
MC Silk został okrzyknięty przez media jednym z najszybszych raperów na świecie. Pochodzący z Tarnowa MC Silk konsekwentnie stara się pokazywać jak wielowymiarowym jest twórcą i jak nietrafionym pomysłem jest zamykanie go w szufladzie. Utworami takimi jak „Rap retrospekcje", „Pierwsza potrzeba", czy "Love against the machine" zamyka usta tym, którzy zakładali że jest tylko ciekawostką internetową. Jego teksty zostały docenione i przedrukowane przez prestiżowe wydawnictwo literackie „Lampa”. Jak sam podkreśla: „mój rozpoznawczy znak, to jego brak” i ten cytat chyba najlepiej Silka opisuje. Wystarczy posłuchać "Love against the machine” wydanej w 2011 roku, by przekonać się, że w zasadzie żaden z utworów nie jest reprezentatywny dla reszty. Artysta nie boi się eksperymentować. Da się zauważyć ogromny wachlarz inspiracji i chęć łamania szablonów w gatunku muzycznym postrzeganym jako jeden z najbardziej zuniformizowanych. Silk posługuje się rapem, ale jego pole działań wykracza daleko poza hip-hop.
Godz. 15:00
Zagra: PAN M
PAN M - dj/beatmaker reprezentujący Tarnów, od paru lat zajmujący się bardziej djką niż produkcją, jego sety to mieszanka oldschoolu, funku, korzennego rapu, z domieszką nowej szkoły, ghettofunku, nufunku i mashupów, a będąc miłośnikiem turntablismu w trakcie występów nie zapomina o scratchowaniu. Odwiedził kluby w różnych miastach oraz mniejszych miasteczkach (m.in. Wrocław, Kraków, Żory, Żagań, Jasło, Radomsko etc.). Koncertowo jako DJ grał supporty m.in. przed W.E.N.A, Te-Tris, Tede, Pyskaty, HG itd. Na gramofonach podczas koncertów wspierał wielu lokalnych raperów, grał m.in. z Lajtem, Kitą, Eskaubei, Borixonem. Od 3 lat w Tarnowie prowadzi sukcesywnie regularny cykl imprezy funkowo/hiphopowej w mieście pod szyldem "Get Up, Stand Up" zapraszając i prezentując djs z różnych części Polski, a także organizuje różne inne eventy szeroko rozumianej kultury miejskiej.
Godz. 16:00, BWA
„Nieużytki sztuki” – spotkanie z artystką i pomysłodawczynią projektu Elżbietą Jabłońską
W ramach ogólnopolskiego projektu Elżbiety Jabłońskiej na trawnikach przy galeriach i w muzeach powstały grządki! To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta, lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zbliżenie do instytucji sztuki, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami. Odbywa się równolegle w wielu miastach w Polsce. Towarzyszą mu spotkania, warsztaty, koncerty.
W Tarnowie „Nieużytki sztuki” ulokowały się przy BWA w Parku Strzeleckim – rosną od kwietnia do października 2014 roku.
Strona www: http://nieuzytkisztuki.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/nieuzytkisztuki
[Projekt „Nieużytki sztuki” jest realizowany z udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego]
Godz. 17:00
Zagra: DJ CELOWNIK
DJ Celownik jest DJ’em od 1996 roku, przez ten czas zagrał niezliczoną ilość imprez, współtworząc przez dłuższy czas duet DJ’ski z Żusto czego efektem jest pełen utworów złotej ery hip-hopu mixtape. Współpracował przy płytach: Żustoprocent, Grubson, Eneste Manifeste, Mauy 82, Bu, Abradab, Pasjonatów, Hemikrenii oraz Kropkinadi. Wspierał także podziemne projekty takich artystów jak: Djobeł, Wodzi, Decybel. Aktualnie DJ Celownik zajmuje się produkcją bitów i wraz z bratem prowadzi studio nagraniowe w Tarnowie.
Godz. 18:00, BWA
Wernisaż wystawy Michała Smandka „Zanikająca umiejętność odpoczynku”
„O, to wielka umiejętność umieć odpoczywać. Gdy postanawiam odpocząć choćby te pół godziny, godzinę, jakiś niepokój mnie nawiedza, zaczynam niemal fizycznie odczuwać, jak przepływający przeze mnie czas przyspiesza, zagarniając mnie ze sobą, a nie widzę niczego, o co mógłbym się zaprzeć lub czego przytrzymać”.
Wiesław Myśliwski„Ostatnie rozdanie” (fragment książki)
Wystawa będzie pierwszą indywidualną prezentacją prac artysty w BWA w Tarnowie (jako członek grupy „Ośmiornica” brał udział w cyklu „Alfabet polski”, 2009). W pokazywanych na wystawie pracach artysta przyrównuje ich właściwości fizyczne i stałe napięcie między ich elementami do zmęczenia człowieka i braku umiejętności odpoczynku, o których pisze Myśliwski. W każdej z prac pokazuje stan, który trudno określić z punktu obserwatora, czy jest intensywną pracą czy odpoczynkiem; męczącą czynnością czy bezczynnością; napięciem czy stanem rozluźnienia.
Michał Smandek - (ur. 1981) ukończył z wyróżnieniem Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Śląskim, dyplom z Rzeźby (2007). Zajmuje się rzeźbą i instalacją. Uważa, że każda materia i każda przestrzeń nadaje się do rzeźby, ale wszystko zależy od metody kreacji, idei i formy jaką wybieramy. W czasie swych podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań land-artowych. Inicjuje przeobrażenia materii wykorzystując właściwości fizyczne i chemiczne stosowanych materiałów. Mieszka i pracuje w Katowicach.
*Zapisy na warsztaty: gorowska@bwa.tarnow.pl
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.