Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
oraz Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają
na premierę
Wiola Sowa & Dorota Krakowska
„Endblum”
Po projekcji filmu spotkanie z Autorkami oraz pokaz filmu „W cieniu pamięci”
Piątek 13.06.2014, g. 11:00
Kino Marzenie, ul. Staszica 4, Tarnów
wstęp wolny
g. 13:00 Spacer śladami tarnowskich Żydów
Prowadzenie: uczniowie I LO w Tarnowie (Lucjan Rusznica, Natalia Świątek, Sara Sajdera, Martyna Kwiek, Gabriela Markowicz, Gabriela Janus) / opieka merytoryczna: BWA w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie
wstęp wolny
Scenariusz projekcji filmu i spaceru
13/6/2014 g.11 – KINO MARZENIE
Uczestnicy: Zaproszeni goście BWA i Muzeum Okręgowego, I LO, V LO i Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie
Premiera i pokaz filmów odbędą się przeddzień 74. rocznicy I transportu do KL Auschwitz, który odjechał
z Tarnowa 14 czerwca 1940 roku.
Film „Endblum” już w wakacje udostępniony będzie w portalu prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny: www.ninateka.pl.
O filmach:
„Endblum”
(vidoart, found footage)
scenariusz i montaż: Wiola Sowa & Dorota Krakowska
produkcja: 2014
„Endblum” to film videoart found footage, bazujący na archiwaliach, poświęcony żydowskiej ludności okręgu wschodniej Europy.
Głównym założeniem filmu jest ukazanie nieobecności społeczności żydowskiej mieszkającej przed II wojną światową we wschodniej Europie. Konstrukcyjnie film składa się z dwóch części. Część pierwsza, bazująca na zachowanych archiwaliach, ukazuje rodziny żydowskie: dzieci, kobiety, mężczyzn, relacje między nimi, sceny rodzinne, targowe, życia codziennego i sytuacje odświętne. Dobór scen i ich montaż pokazuje tę społeczność uwolnioną od stereotypowych przedstawień, zwraca uwagę na piękno i podobieństwa codziennego życia ludzi żyjących w tamtym okresie. Część druga przedstawia synagogę ukazaną od sklepienia ku dołowi. Jeździe kamery towarzyszy śpiew rabina niosący się echem po wnętrzu, które wydaje się być wypełnione modlącymi się Żydami, choć w rzeczywistości jest już od dawna opuszczone.
„W cieniu pamięci”
Film „W cieniu pamięci” został zrealizowany dzięki dotacji Open Society Institute w ramach warsztatów przeciwko rasizmowi i okrucieństwu wobec Żydów. Młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie pod opieką nauczyciela historii Tomasza Kocura odczytała w miejscu zagłady tarnowskich Żydów świadectwa ocalonych. W filmie pojawiają się kadry z miejsc opisanych we wspomnieniach: dawna siedziba gestapo, cmentarz żydowski, Plac Starej Synagogi, szkoła im. Czackiego. W zamierzeniu autorów film ma przybliżyć mieszkańcom Tarnowa historię zagłady żydowskich sąsiadów. Kopie filmu zostaną rozesłane do tarnowskich szkół jako materiał edukacyjny i do rodzin tarnowskich Żydów rozsianych po całym świecie.
Film zrealizowany przez uczniów V LO w Tarnowie pod kierunkiem Tomasza Kocura. Opieka merytoryczna: Kamila Jasiak, Natalia Gancarz i Adam Bartosz / Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Endblum, kadr
w cieniu pamięci, kadr
W cieniu pamięci, kadr
Organizatorzy:
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Narodowy Instytut Audiowizualny
Partner premiery:
Tarnowskie Centrum Kultury
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa