17.05-13.06.2021
wystawa plenerowa w Parku Strzeleckim, ogrodzenie Parku od ul. Słowackiego
cz. 1 – fotografie
cz. 2 – historie
wernisaż w poniedziałek 17.05, godz. 13:00
Autorzy wystawy: Zespół projektu społecznego WYRÓWNANI - Klaudia Tupek, Patrycja Sowa, Zuzanna Gąsior, Michał Babral, Tomasz Kumor
Odważny kolor włosów, za niska lub za wysoka waga, inny kolor skóry. Między innymi tym można w Tarnowie narazić się na przykre docinki. Tak uważają uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Dlatego realizują projekt pod hasłem WYRÓWNANI. Ma on uczyć otwartości na inność, zachęcać do rozmawiania i tolerancji.
Młodzi ludzie podkreślają, że źródłem problemów często jest brak komunikacji. Nie rozmawiamy, albo nie potrafimy rozmawiać o problemach, o dzielących nas różnicach i mamy niską tolerancję na to, że ktoś może myśleć czy wyglądać inaczej. Stąd pomysł realizowania działań, które mają pomóc przezwyciężyć ten problem. W ramach programu uczniowie realizują szereg spotkań i pogadanek a także webinary z zaproszonymi gośćmi. Podczas nich są poruszane istotne kwestie wykluczenia w różnych dziedzinach i radzenia sobie z nim. Podsumowaniem projektu jest wystawa fotografii.
Chcemy naszym projektem walczyć ze szkodliwymi stereotypami, zachęcać ludzi do tego, żeby rozmawiali ze sobą i byli na innych bardziej otwarci. Tu chodzi o szacunek do drugiego człowieka. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wyniku naszej kilkumiesięcznej pracy. Wystawa fotograficzna „(nie)TOLERANCJA” ukazuje portrety osób, które są dyskryminowane w społeczeństwie.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu społecznego Wyrównani w ramach platformy Zwolnieni z Teorii.
Projekt objęty jest patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przy współpracy z Komisją Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich.