Wystawa prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
Wyjątkowe miejsce sztuki – Twój przystanek w podróży!
Dworzec PKP w Tarnowie
Pl. Dworcowy 4
Wystawa czynna:
Wtorek-piątek 9:00-17:00
Niedziela 9:00-17:00
Wstęp wolny
*Wystawa działa zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi. W przestrzeni galerii obowiązuje limit osób, zachowanie dystansu społecznego oraz zasłonięcie nosa i ust.
Aktualna odsłona prezentuje prace następujących artystów:
Mirosław Bałka, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Stanisław Koba, Marcin Maciejowski, Jarosław Modzelewski, Little Warsaw, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Monika Sosnowska, Marek Szczęsny, Monika Szwed, Jakub Julian Ziółkowski
Małopolska Kolekcja Sztuki Współczesnej
MFMSW powstała w 2004 roku. Rok później zaczęła tworzyć kolekcję w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki czasu”. Założeniem programu miało być „odrabianie wieloletnich zaniedbań w gromadzeniu sztuki nowoczesnej i współczesnej przez budowanie nowych kolekcji regionalnych”.
Kolekcja małopolska postrzegana jest jako znacząca marka. Stało się tak między innymi przez oryginalny profil kolekcji, konsekwentnie realizowany, pomimo zmieniających się okoliczności rzutujących realnie na perspektywy jej rozwoju. Było to możliwe dzięki zainicjowaniu kolekcji od „punktu zerowego” bez zaszłości jaką byłby, na przykład, zastany zalążek kolekcji. W podjętych wyborach obok dzieł artystów uznanych są również prace mniej znanych autorów. Dzieła dobierane do kolekcji wchodzą między sobą w dialog. W jednych przypadkach jest to dialog formalny, na poziomie estetyki, w innych interesujący dialog ideowy.
Walory edukacyjne
Kolekcja ma określone ramy historyczne i geograficzne. Przyjęte zostało założenie gromadzenia dzieł powstałych po 1989 roku. Od samego początku kolekcja ukierunkowana była na dokumentowanie ważnych zjawisk w sztuce współczesnej Małopolski, Polski i Europy Środkowowschodniej. Oprócz polskich autorów znajdują się w niej dzieła artystów m. in. z Białorusi, Czech, Łotwy, Chorwacji, Słowacji, Węgier i z Ukrainy. Kolekcja ma walory edukacyjne m.in. przez dobrą reprezentację tradycyjnych mediów (rysunek, malarstwo, rzeźba) i nowszych środków wyrazu (wideo, obiekt, instalacja, fotografia cyfrowa).
Ciągle otwarty zbiór
To wciąż otwarta kolekcja, urosła już do znaczących rozmiarów (ponad 450 obiektów wystawowych, więcej niż 50 autorów albo zespołów autorskich). Kolekcja pokazywana jest w kolejnych, fragmentarycznych odsłonach w Tarnowie, gdzie od 2013 roku ma swoją stałą siedzibę oraz na kolejnych wystawach w gościnnych miejscach w Polsce i za granicą.
Zasoby
Informacje o kolekcji dostępne są na stronie: https://www.fundacjamuzeum.pl/
Muzeum po sąsiedzku
Obok „Wystawy stałej” swoją siedzibę ma „Galeria Panorama” – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który prezentuje fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej.
Więcej sztuki w Tarnowie
„Wystawę stałą” prowadzi Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, którego główna siedziba to neogotycki Pałacyk Strzelecki położony w Parku Strzeleckim, gdzie znajduje się także Mauzoleum gen. Bema.
Zapraszamy do kontaktu
Zapytaj o szczegóły, umów grupę na oprowadzanie/warsztaty.
Opiekunka ekspozycji: Wioletta Rękas
Kontakt: rekas@bwa.tarnow.pl, tel. 14 688 88 20
Przestrzeń dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Partnerstwo
„Wystawa stała” prezentuje i upowszechnia sztukę dzięki partnerstwu Województwa Małopolskiego, Miasta Tarnowa, Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej i Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.