plenerowa wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży z autyzmem
2.04-3.05.2021
Park Strzelecki / aktualnie ogrodzenie Parku od ulicy Słowackiego
2.04 – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu / Zaświeć się na niebiesko
Każdy z nas odczuwa twórczość, potencjał i potrzebę tworzenia aby móc wyrazić swoje uczucia i myśli, ponieważ słowa bywają zbyt trudne aby je wyrazić. Twórczość plastyczna jest środkiem budowania kontaktu i komunikacji dzieci i młodzieży. Poprzez rożnego rodzaju formy plastyczne dajemy dzieciom możliwość wyrażenia siebie, kontaktu ze światem.
Aneta Radlińska – oligofrenopedagog, koordynatorka i pomysłodawczyni wystawy
Po raz trzeci Biuro Wystaw Artystycznych prezentuje wystawę prac plastycznych dzieci z autyzmem z Przedszkola Specjalnego nr 36 „Pod Parasolem” przy SOSW oraz dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie – sąsiadów galerii z ulicy Romanowicza 9.
Pomimo pandemii i obowiązkowego zamknięcia galerii sztuki, nie poddajemy się i szukamy sposobów by te wyjątkowe prace zaprezentować publiczności w bezpieczny sposób. W zeszłym roku przygotowaliśmy wystawę wirtualną, którą nadal można zobaczyć na kanale YouTube BWA Tarnów.
W tym roku wystawa będzie miała formę plenerową. Będzie prezentowana na ogrodzeniu Parku Strzeleckiego od 2 kwietnia – Dnia Świadomości Autyzmu aż do Majówki, do 3 maja. Jeśli po 9 kwietnia galerie sztuki zostaną otwarte, będziemy chcieli pokazać oryginały prac plastycznych we wnętrzu BWA.
Lionel Messi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Alfred Hitchcock, Michał Anioł, Vincent van Gogh, Albert Einstein, Isaac Newton, Andy Warhol, Daryl Hannah... Wszystkich łączy diagnoza - mniej lub bardziej zaawansowany autyzm. To specyficzna przypadłość o wielu obliczach, niosąca ze sobą niewątpliwy dramat, ale też – o czym nie każdy wie – unikalne postrzeganie świata i zjawisk. Od 2019 roku tarnowskie BWA organizuje wystawę prac dzieci i młodzieży z autyzmem przy okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Już pierwsza edycja wystawy cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy ją wpisać w stały cykl rocznych wydarzeń.
Piotr Kukla – artysta, kierownik Działu Organizacji Imprez BWA w Tarnowie
Kolor niebieski – zaświeć się na niebiesko 2 kwietnia!
Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu, inicjowane są liczne kampanie „Zaświeć się na niebiesko”. W wielu miastach na taki kolor podświetlane są najważniejsze budynki. Każdy z nas może aktywnie włączyć się do akcji np. poprzez założenie niebieskiego ubrania albo zaakcentowania kolorem niebieskim swoich stron internetowych. Dlaczego wybrano kolor niebieski? Bo jest on symbolem autyzmu. To kolor uznawany za najgłębszy. Rozpływa się w nieskończoności horyzontu. Jest barwą najczystszą i najzimniejszą zarazem, staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.
opracowanie graficzne wystawy: Joanna Janik