Wiecznie trwająca teraźniejszość, w której realizuje się historia i tożsamość Romów, jest głównym tematem wystawy. Dlatego też nie prezentujemy na niej prac w tradycyjnej odsłonie obiektów artystycznych, lecz tworzymy warunki możliwości dla zaistnienia działań o charakterze artystycznym i poznawczym. W specjalnie zaaranżowanej scenografii swoją odsłonę mają działania performatywne, wykłady, badania, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Przez cały czas trwania Tajsy przestrzeń BWA czynna wtorek-niedziela 13 - 20
Wstęp wolny na wystawę i wszystkie wydarzenia towarzyszące
Na warsztaty obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona
gorowska@bwa.tarnow.pl
W związku z działaniami w czasie rzeczywistym program może nieco się rozrastać w trakcie trwania wystawy lub ulegać zmianie.
KALENDARIUM
20 - 21 MARCA - CZWARTEK - PIĄTEK
Ukryte, cz.1
Warsztaty fotograficzne z dziećmi romskimi w Tarnowie
prowadzenie: Magdalena Burdzyńska, Jola Więcław, Katarzyna Górowska / BWA w Tarnowie
21 - 23 MARCA - PIĄTEK - NIEDZIELA
Tajsa - mural
ul. Narutowicza 42 w Tarnowie, przy Wątoku
Pobyt Stacha Szumskiego w Tarnowie, praca nad muralem Tajsa oraz prezentacja jej finalnego efektu mieszkańcom Tarnowa w niedzielę 23 marca o godz. 11, w 50. rocznicę ostatecznego zakazu wędrowania i koczowania Romów w Polsce.
8 KWIETNIA - WTOREK - GODZ. 18
Międzynarodowy Dzień Romów
Taisa sławię dobrego dzikusa
Komentarz z punktu widzenia artysty wywodzącego się z kultury romskiej, w kontekście Tajsa i współczesności.
Krzysztof Gil, urodzony 30.12.1987r. w Krakowie, absolwent Krakowskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy, dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i reklamy wizualnej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 2008-2013, dyplom w pracowni litografii pod opieką dr hab. Piotra Panasiewicza, aneks w pracowni rysunku dr hab. Joanny Kaiser, doktorant na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Rom-Polak, wychowywał się w Nowym Targu, gdzie po ukończeniu gimnazjum rozpoczął naukę dzięki stypendium Hansa Guggenheima, w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem. W 2008 rozpoczął studia na wydziale grafiki w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Laureat stypendium fundacji Jolanty Kwaśniewskiej oraz trzykrotny laureat stypendium Ministra MSWiA. Od początku swojej drogi twórczej rozwija temat związany z jego Romskim pochodzeniem. Prace w większości opierające się na figuracji, w których mocno widoczne jest zamiłowanie autora do rysunku. W swojej twórczości zestawia precyzyjnie wypracowane przedstawiania figuratywne z ekspresyjnymi formami abstrakcyjnymi, oscylując wokół wąskiej gamy barwnej. Przy tworzeniu prac inspiruje się starymi fotografiami, ilustracjami do starych książek, kadrami z filmów, nie starając się je odtworzyć takimi jakie są ale wykorzystując je jednie jako pretekst do przetransponowania ich w swój własny obraz.
Jest zaangażowany w działalność społeczną, przeciwdziałającą dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Jest członkiem międzynarodowej organizacji „Ternype”, której głównym celem jest walka z dyskryminacją na tle rasowym poprzez akcje edukacyjno-społeczne.
9 - 11 KWIETNIA - ŚRODA - PIĄTEK - GODZ. 17 - 20 (Z PRZERWĄ)
Dizajn nomadyczny, cz. 1: Koc
Warsztaty otwarte dla osób od 15 roku życia
prowadzenie: Paulina Plizga
Istotnym elementem przemieszczania się jest odpowiedni ekwipunek oraz umiejętność organizacji miejsca do tymczasowego postoju. Życie w ruchu wymaga umiejętności doboru odpowiednich rzeczy wokół siebie, pełniących zarówno funkcję praktyczną, jak i magiczną. Podobnie jest z zajmowaną przestrzenią, występującą najczęściej w skali mikro - wozach, camperach, barakach, szałasach, etc. Jej odpowiednie zagospodarowanie ma swoją ekonomię - korzystamy z rzeczy trwałych, ale pozwalających na dowolne dopasowanie ich do konkretnych okoliczności. Praca z małą przestrzenią wymaga zatem wyobraźni, znajomości własnych potrzeb i umiejętności wtórnego wykorzystania surowców.
Część 1. warsztatów z dizajnu nomadycznego prowadzi Paulina Plizga. Tematem jest koc.
Paulina Plizga w rozmowie z Michałem Grzegorzkiem, przewodnik po wystawie “Gotyk Polski” (galeria BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej):
Ulubioną formą ubioru jest dla mnie koc, z jego prostotą, a zarazem funkcją wybitnie ochronną. Od niepamiętnych czasów inspiruje mnie jako źródło coraz nowszych rozwiązań konstrukcyjnych. Z koca może powstać prawie wszystko: spódnica, płaszcz, sukienka, a także namiot” .
Paulina Plizga urodziła się w 1971 roku w Wodzisławiu Śląskim, z początkiem lat 90. wyjeżdża do Paryża, gdzie do dziś mieszka i pracuje jako niezależna projektantka i kostumolog. Debiutowała w 1994 roku kolekcją zaprezentowaną w ogrodach Place des Vosges.
Poza Europą i USA w końcu trafiła do Japonii, gdzie w 2005 przeprowadziła krawiecki happening - "trash factory". Pracuje na pograniczu mody i sztuki, bierze udział w wystawach: Transit station Berlin 2005 i Edynburg 2006, Raciborski Festiwal Sztuki Ciało.Duch.Miasto 2008, Nest - galeria Korczynski Paryż 2008, Szafa Polska - BWA Wrocław 20013. Regularnie bierze udział w polskim tygodniu mody w Łodzi (dotychczas 8 kolekcji). Nagrodzona przez magazyn K Mag za kreatywność, jako “najlepszy projektant 2012” sekcji OFF Out of Schedule Fashion Philosophy Fashion Week Poland. W listopadzie 2013 zaprojektowała kostiumy i rekwizyty do spektaklu "Architektura światła" (Polski Teatr Tańca w Poznaniu). Obecnie wybór jej prac można oglądać na wystawie “Gotyk Polski” w galerii Dizajn - BWA Wrocław (kuratorzy: Michał Grzegorzek i Michał Niechaj)
Łącząc skrawki materiałów tworzy własne tkaniny – „gniazda” z nici i patchwork o fakturze imitującej pióra i spękaną korę drzew. W swej twórczości nawiązuje do dzieł takich polskich artystów jak Magdalena Abakanowicz,Władysław Hasior czy Tadeusz Piotr Potworowski.
10 - 11 KWIETNIA - CZWARTEK - PIĄTEK - GODZ. 10 - 13
Dizajn nomadyczny, cz. 2: Wnętrza mobilne bądź tymczasowe mikorprzestrzenie - barakowozy i szałasy
Warsztaty z udziałem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie
prowadzenie: Katarzyna Roj, Stach Szumski
12 KWIETNIA - SOBOTA - GODZ. 18
Romska wystawa to pułapka
wykład Moniki Weychert-Waluszko oraz dyskusja
24 KWIETNIA - CZWARTEK - GODZ. 18
Gregory Kowalski, Historia Cyganki, 1992
pokaz filmu oraz rozmowa z Angeliką Kuźniak, autorką opowieści reporterskiej Papusza, 2013
25 KWIETNIA - PIĄTEK - GODZ. 18
Władysław Ślesicki, Zanim opadną liście, 1964
pokaz filmu oraz dyskusja z Adamem Bartoszem / Muzeum Okręgowe w Tarnowie
25 – 26 KWIETNIA - PIĄTEK - SOBOTA
Ukryte, cz. 2
warsztaty fotograficzne i podróżnicze dla dzieci Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu
prowadzenie: Magdalena Burdzyńska, Katarzyna Górowska, Jola Więcław / BWA w Tarnowie
oraz oprowadzanie po ekspozycji i kolekcji Romowie. Historia i Kultura w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie - Adam Bartosz, Natalia Gancarz / Muzeum Okręgowe w Tarnowie
1 MAJA - CZWARTEK - GODZ. 13 - 18
Delaine Le Bas, Jivipen ta divus (Life today/Living for today)
kombinacja wykładu, performansu, akcji i obecności artystki
Prezentacja efektów rezydencji artystki Karoliny Freino i spotkanie z autorką
Inauguracja dwukanałowej instalacji dźwiękowej Pawła Kulczyńskiego we współpracy z Pawłem Szroniakiem oraz spotkanie z autorami
7 MAJA - ŚRODA - GODZ. 18
Powietrzne korzenie. Strategie przetrwania Marielli Mehr
wykład Katarzyny Leszczyńskiej oraz projekcja filmu Marianne Pletscher Po tamtej stronie ulicy, 1986
8 MAJA - CZWARTEK - GODZ. 18
Aleksander Petrović, Spotkałem nawet szczęśliwych cyganów, 1967
pokaz filmu
11 MAJA - NIEDZIELA - GODZ. 15 - 18
ABECADŁO SZTUKI Take OFF/Put ON, pleciona tkanina wielofunkcyjna z materiałów z drugiego obiegu
warsztat twórczy dla rodzin prowadzony przez ZetPety (Natalia Siódmak, Marcin Ryczkowski)
14 MAJA - ŚRODA - GODZ. 18
Jasmine Dellal, Opowieści taboru cygańskiego, 2006
pokaz filmu
15 MAJA - CZWARTEK - GODZ. 18
Kto ma prawo do Europy?
wykład Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej oraz pokaz filmu Kate Ryan Welcome Nowhere, 2012
23 MAJA - PIĄTEK
GODZ. 17.30
Iluminacja neonu Tajsa, zaprojektowanego przez Mariana Misiaka
GODZ. 18
Taniec w mieście, taniec w miejscu
wykład Pawła Mościckiego oraz pokaz filmu Lászlo Moholy-Nagy’a Grosstadt Zigeuner, 1932
GODZ. 20
koncert Teresy Mirgi z zespołem KAŁE BAŁA
24 - MAJA - SOBOTA
GODZ. 10 - 17 (Z PRZERWĄ)
Powietrzne korzenie, cz. 2: warsztaty raperskie dla kobiet
Maria Konopnicka (Lena Rogowska i Asia Bordowy)
Warsztaty otwarte dla kobiet / dziewczyn od 15 roku życia
GODZ. 18
Globalni nomadzi, wędrowne hybrydy i wiara współczesnego wyrzutka
wykład Timei Junghaus
25 MAJA - NIEDZIELA - GODZ. 13
Finisaż wystawy
Uczta
performans Moniki Koniecznej i Eweliny Ciszewskiej
PONADTO, W TRAKCIE TRWANIA WYSTAWY REALIZOWANE BĘDĄ NASTĘPUJĄCE DZIAŁANIA NA ŻYWO:
Marian Misiak
Typograficzny obraz przestrzeni bez liter
Interdyscyplinarny eksperymentalny projekt badawczy poszukujący możliwości zapisu języka mówionego. Zwieńczeniem badań jest projekt interwencji typograficznej dedykowanej kulturze romskiej w przestrzeni publicznej Tarnowa.
Paweł Kulczyński i Paweł Szroniak
Protest song
Na potrzeby powstania instalacji dźwiękowej Protest song, Katarzyna i Zbigniew Szumscy z Teatru Cinema prowadzą ze społecznością romską otwarte próby muzyczno-choreograficzne.
Ponadto:
- mikrorezydencje artystyczne (Karolina Freino, Małgorzata Mirga-Tas, Marta Kotlarska / Martushka Fromeast)
- dostępne dla publiczności archiwum projektu w procesie
- redakcja „na żywo” publikacji podsumowującego wystawę Tajsa
Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Miasto Tarnów.