
„Przeciw wojnie. 80. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz”
13.06-15.11.2020
Dworzec PKP Tarnów Główny / Pl. Dworcowy 4, Tarnów
Sobota 13.06 wystawa czynna w godzinach: 11:00-18:00 / tarnowskie obchody 80. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz
Wystawa czynna:
wtorki-piątki i niedziele w godzinach: 9:30-17:00
wstęp wolny
6 XI wystawa czynna do g. 20:00
Dodatkowo wystawa otwarta w poniedziałki: 5.10, 2.11, g. 9:30-17:00
Wystawa nieczynna: 1.11 (niedziela), 11.11 (środa)
Relacja z wirtualnego wernisażu:
Posłuchaj o wystawie w Radiu Kraków: z opiekunką ekspozycji Wiolettą Rękas rozmawia Jan Stępień (audycja „Pejzaże regionalne”, 1.11.2020): kliknij!
Wystawa dzieł sztuki współczesnej z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, uzupełniona o specjalnie wypożyczone prace i archiwalia; prace m.in. Mariana Kołodzieja – więźnia z pierwszego transportu, Huberta Czerepoka, Zbigniewa Libery, Jerzego Martynowa, Krzysztofa Piętki, Wilhelma Sasnala, Joanny Srebro, Grzegorza Sztwiertni, Józefa Szajny, komiks „Maus” Arta Spiegelmana.
Od końca 2013 roku w budynku Dworca PKP w Tarnowie działa oddział Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, który udostępnia w tym miejscu – w różnych odsłonach – prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, zakupione w ramach ministerialnego programu „Znaki Czasu”. Kolejne wystawy poza funkcją promującą sztukę współczesną, pełnią rolę edukacyjną przypominającą o ważnych wydarzeniach historycznych.
Okazały secesyjny budynek tarnowskiego dworca, wzorcowo odnowiony, poza swoją podstawową funkcją, jest pomnikiem historii. „Wojna zaczęła się w Tarnowie” to tytuł książki Romana Szydłowskiego, która odnosi się wydarzenia z dnia 28 sierpnia 1939 roku, kiedy w budynku tarnowskiego dworca miał miejsce zamach bombowy przeprowadzony przez niemieckiego agenta. 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa odjechał pierwszy transport do KL Auschwitz. Na pierwszym peronie dworca stoi obelisk z nazwiskami wszystkich więźniów z pierwszego transportu.
Tytuł wystawy nawiązuje do Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, która odbyła się w 1955 roku w Warszawie i była przełomowym wydarzenie dla polskiej sztuki po II wojnie światowej.
Program tarnowskich obchodów 80. rocznicy: KLIKNIJ!
Strona internetowa poświęcona pierwszemu transportowi: http://www.pierwszytransport.tarnow.pl/
kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Jan Trzupek (prezes MFMSW)
oprawa graficzna: Joanna Janik
opieka nad wystawą: Wioletta Rękas
kontakt: rekas@bwa.tarnow.pl
Organizatorzy: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej
Fot. Przemysław Sroka