
Artyści: Małgorzata Kalinowska, Stanisława Kumorek, Elżbieta Szymańczuk, Tadeusz Wieczorek (Kujawiak), Krzysztof Wosik
23.03–10.04.2016
Warsztaty prowadzone przez artystów – uczestników wystawy w piątek 8.04 w godzinach 11.00- 15.00, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl, 606 146 520. Wszystkie materiały zapewnia organizator.
Finisaż wystawy w piątek 8.04 o godz. 17.30
Oprawa graficzna: Karolina Sroka
„Ciało... z pozoru oczywiste i niebudzące kontrowersji. W końcu ma je każdy, nawet najbardziej eteryczna i delikatna istota. Ma – a wraz z nim wszelkie fizyczne, biologiczne i estetyczne tego konsekwencje. Czemu jednak sprawa tak oczywista i naturalna, jak nasza cielesność, budzi tyle emocji? Czemu poświęcamy mu tyle czasu, energii, pieniędzy i troski? Albo wręcz przeciwnie – ignorujemy, odrzucamy, czujemy wstyd i niechęć? Najczęściej o ciele mówi się w opozycji do duszy. I jako takie jest uosobieniem wszystkiego, co materialne, nietrwałe, fizyczne, przemijające i często grzeszne. A jednocześnie przecież bez materii nie ma idei. I nam, śmiertelnikom, bliżej do tego, co ziemskie, niż do tego, co duchowe, niedotykalne, nieosiągalne. Dlatego właśnie marzenia się ucieleśnia, plany wciela w życie, a słowa stają się ciałem. Na ciało jesteśmy skazani, możemy je kochać lub nienawidzić, stawiać na piedestale lub wstydliwie pomijać. Jedno jest pewne – nie ma nas bez ciała, a ciała bez nas. Dlatego, czy tego chcemy, czy nie, wszystko, co robimy, wokół ciała krąży, w ciele się ześrodkowuje, jest tuż tuż, blisko, coraz bliżej. Bliżej ciała".
Małgorzata Sawiak
Stanisława Kumorek
Urodziła się 25 sierpnia 1969 roku w Zakliczynie. Odbyła studia artystyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W 2001 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydział Scenografii, dyplom u prof. Andrzeja Kreutz- Majewskiego.
Zajmuje się edukacją artystyczną dla dzieci i dorosłych, w Wojniczu, zorganizowała autorską Pracownie Artystyczną. Od 2003 roku w Tarnowie prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci z niepełną sprawnością. Współtworzy projekty społeczno – artystyczne. Bierze udział w plenerach, wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Na indywidualnych wystawach prezentuje zamknięte cykle tematyczne, inspirowane sztuką etniczną. Tworzy w technikach malarskich, a specjalizuje się w zdobieniu tkanin metodą batiku.
O kolażu malarsko - graficznym
„(...) kolaże i asamblaże to szybkie szkice, stworzone z dokumentacji fotograficznych , zapisków i szkicownika ... Z nich powstają nowe formy o zupełnie innym znaczeniu. Kolaż pozwala na swobodę wyboru narzędzi i materiału z którego się tworzy. Inspiruje do działania i eksperymentowania prostymi środkami plastycznymi. W asamblażach powstają zamknięte tematycznie cykle - Ikona, Twarze, Przestrzeń, Książka.. Pojawiły się w twórczości jako formy do projektów scenograficznych. Są umowne i odnoszą się do pierwszego zamysłu jaki powstaje na początku działania.”
-------------------------------
Małgorzata Kalinowska
Urodziła się w 1989 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2014 roku uzyskała dyplom z malarstwa i sztuki włókna. Jest autorką asamblaży, kolaży, obiektów tekstylnych, tkanin artystycznych, fotografii. Projektuje i ręcznie wykonuje biżuterię. Nadaje nowe funkcje i kształty istniejącym rzeczom lub tworzy je od nowa, wykorzystując recyclingowe materiały Od kilku lat zgłębia tajniki ręcznego farbowania materiałów. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Gdańskim Archipelagiem Kultury w Sobieszewie.
„W swoich pracach poruszam tematy uniwersalne, skupiając się głównie
na cielesności, chorobie, intymności, bólu. Nie wykraczam jednak
poza własne doświadczenia. Tworzę z perspektywy mojego ciała,
mojej prywatności. Staram się zrozumieć swoją cielesność, złożoność
procesów zachodzących w organizmie, przekładając to na płaszczyznę sztuki.
Swoje obserwacje ‘zapisuję’ za pomocą różnych mediów, z których najbliższym
jest mi asamblaż”.
----------------------------
Elżbieta Szymańczuk
Urodziła się w 1973 roku, jest absolwentką Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Gawrona) oraz kierunku Moda i Wzornictwo „Univesité de la Mode” na Politechnice Łódzkiej.
Maluje, tworzy kolaże i obiekty książkowe. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których najbardziej lubi inspirować się prostymi i naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, papier, sznurek, patyki, płótno.
Projektuje scenografię i kostiumy oraz przygotowuje oprawę graficzną do spektakli muzycznych wystawianych przez Zespół, działający przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie, gdzie prowadzi edukację artystyczną.
Bierze także udział w plenerach malarskich i prezentuję swoje prace na wystawach indywidualnych.
-------------------------
Tadeusz Wieczorek
.Wieczorek Tadeusz (Kujawiak), artysta malarz, animator edukacji przez sztukę. Studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu WSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w latach 1975-80, w pracowniach profesorów: Tadeusza Brzozowskiego, Andrzeja Kurzawskiego i Norberta Skupniewicza. Dyplom z zakresu malarstwa sztalugowego, litografii i fotografii obronił w 1980 r. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Polsce (Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Katowice, Opole, Poznań, Toruń, Warszawa) oraz zagranicą (Belgia, Dania, Niemcy, USA). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, grafiką oraz prowadzi warsztaty twórcze z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w kraju i zagranicą.
Więcej na: https://www.facebook.com/tadeuszwieczorek
---------------------
Krzysztof Wosik
Zajmuje się książką artystyczną, ilustracją, fotografią, asamblażem. Urodził się w 1968 roku. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej, uzyskując dyplom w pracowni Intermedia prof. Wiesława Karolaka i w pracowni Projektowania Graficznego prof. Włodzimierza Morawskiego (2000 r.). W latach 1998 – 2000 prowadził Pracownię Form Przestrzennych w Domu Kultury im J. Tuwima w Łodzi. W latach 1998 – 2002 był asystentem w Pracowni Działań Twórczych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 1997 roku prowadzi zajęcia arteterapeutyczne
Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce (Łódź, Poznań, Warszawa, Wałbrzych, Gorzów Wielkopolski, Żagań, Kazimierz Wielki, Dąbrowa Górnicza, Katowice} oraz za granicą Niemcy (Weimar, Berlin, Scheesberg, Lipsk), Holandia (Haga, Groningen), Węgry (Budapeszt), Finlandia (Turku).
Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
---------------------
Dodatkowo prowadzenie warsztatów:
Kinga Magdoń (1988) Plastyk, architekt krajobrazu
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Tarnowie, specjalizacja – Reklama wizualna, dyplom pt. „Tropem wyobraźni dziecka” oraz równorzędny z rzeźby (2007); Politechniki Krakowskiej - dyplom magisterski na Wydziale Architektury w Zakładzie Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich – 2012.
Ponadto ukończyła Studia podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim - Odnawialne Źródła Energii i na Politechnice Krakowskiej - Gospodarka Przestrzenna i Planowanie Krajobrazu - 2012.
Od 2001 roku miała 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych, przekazując w nich indywidualno-ekspresyjny, autorski styl. Wystawy indywidualne z malarstwa, rysunku (Bochnia, Tarnów, Chełm, Mościce-Tarnów) od 2006 roku. Wystawy zbiorowe z form przestrzennych Land artu, fotografii, malarstwa, rysunku (Bochnia, Tarnów, Nowy Wiśnicz, Kraków, Wieliczka) od 2001 roku.
Działa w projektach społeczno-artystycznych, urbanistycznych, w warsztatach ogólnopolskich miejskie rysowanie i międzynarodowych Handmade. Maluje i rysuje, łączy barwę i linie w kadrach z podróży europejskich. Tworzy instalacje land art.’owe, wykorzystując surowce wtórne.
Projektuje tereny zielone, analizuje przestrzenie w kontekście otoczenia, tworzy ogrody i je realizuje. W pracy ważne dla Niej jest zaakcentowanie regionalizmu, rodowodu, tradycji, tworzenie wizytówki miejsca, powiązań kulturowo – przyrodniczych, zachęcenie do przebywania wśród piękna natury mieszkańców jak i turystów, zaakcentowanie historii w kontekście współczesnego zapotrzebowania jednostki.
Poza tym prowadziła szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów z umiejętności miękkich, jak pracować z dzieckiem zdolnym, nadpobudliwym, jak motywować do działania w pracy zespołowej i indywidualnej.
Dodatkowo szkoli różne grupy społeczne. W Zakładzie Karnym przekazywała swą wiedzą osadzonym odnośnie zagospodarowania terenów zielonych. Przekształcano zastane otoczenie oraz prowadzono debaty odnośnie zdrowego stylu życia. Przeszkoliła kilkadziesiąt osób długotrwale bezrobotnych w zawodzie ogrodnika w województwie małopolskim. W zeszłym roku prowadziła zajęcia artystyczno – użytkowe stosując wiklinę z osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo.
Obecnie uczy dorosłych kompozycji i działań kreatywnych, dzieci i młodzież rysunku perspektywicznego.