
Piątek 8.05.2015
g. 17:00 – spotkanie z artystą Kolekcji Jarosławem Modzelewskim (prowadzenie Katarzyna Nalezińska)
Wernisaż wystawy „Śladami Wilhelma Sasnala”
g. 18:15 - Mikołaj Sobczak "No pasaran" performance przy wsparciu muzycznym ze Szkoły Gitarowej Piotra Smolenia
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, wstęp wolny
W wystawie udział biorą:
Jarosław Modzelewski, Igor Przybylski oraz studenci:
Yui Akiyama
Weronika Jonak
Agnieszka Rowińska
Mariusz Kachel
Jan Możdżyński
Mateusz Pawlak
Mikołaj Sobczak
Sebastian Winkler
Pracownia Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego ASP w Warszawie
Wystawa czynna do 17.05.2015
Wtorek-piątek 10:00-17:00
Niedziela 11:00-18:00
+ Noc Muzeów 16.05.2015 g. 18:00-24:00
Wstęp wolny
Wystawa inauguruje nowy cykl dworcowych wystaw „Artyści Kolekcji i studenci” przybliżające sylwetki artystów, których prace znajdują się w Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawa prezentuje obraz Jarosława Modzelewskiego „Zamknąć bramę” (2004) ze zbiorów Kolekcji oraz prace studentów Pracowni Malarstwa ASP w Warszawie, którą artysta prowadzi (adiunkt: Igor Przybylski). Prace studentów będą efektem kilkudniowego tarnowskiego pleneru pt. „Śladami Wilhelma Sasnala”.
Wernisaż wystawy połączony będzie ze spotkaniem dotyczącym twórczości Jarosława Modzelewskiego.
Jarosław Modzelewski, Zamknąć bramę, 2004, tempera żółtkowa na płótnie, 140×110 cm,
dofinansowano ze środków Narodowego Programu Kultury Znaki czasu
Jarosław Modzelewski (ur. 1955) studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego (dyplom 1980). Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na macierzystej uczelni. Współtwórca i uczestnik wystaw oraz akcji Gruppy - najważniejszej formacji polskiej sztuki lat 80., laureat „Paszportu Polityki” i Nagrody im. Jana Cybisa.
Igor Przybylski (ur. 1974) studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego (dyplom 2002), gdzie obecnie pracuje jako adiunkt. Od 2007 r. współpracuje z warszawską Galerią [m kwadrat]. Interesuje się podróżami, środki transportu stanowią częsty motyw jego sztuki. W 2012 r. w BWA w Tarnowie wspólnie z Katarzyną Rowską i Klementyną Stępniewską przygotował wystawę ”Live Show”.
Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej powołana została jesienią 2004 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Kultury „Znaki czasu”. Celem rządowego projektu jest wypełnienie wieloletnich zaległości w gromadzeniu dzieł sztuki współczesnej w zbiorach publicznych i wspomaganie instytucji i organizacji realizujących program „Znaki czasu”. Celem Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej jest tworzenie autonomicznej kolekcji sztuki oraz promocja i popularyzacja polskiej i europejskiej sztuki współczesnej.
Od grudnia 2013 roku fragmenty kolekcji MFMSW są na stałe prezentowane w przestrzeni Dworca PKP w Tarnowie w ramach „Wystawy stałej”. Jest to wspólne przedsięwzięcie Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.
Projekt finansowany z budżetów Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.