
Międzynarodowa wystawa plakatu KWADRAT/SQUARE oraz prace Piotra Lutyńskiego z Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.
BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
06-30.03.2025
Wstęp wolny
Wystawa dodatkowo czynna w piątek 4.04 w g. 11:00-18:00 / finisaż o g. 16:00
Wystawa przedłużona do niedzieli 6.04!
Wernisaż wystawy w czwartek 6.03 o g. 17:00.
O g. 18:30 zapraszamy do Pałacyku Strzeleckiego (ul. Słowackiego 1) na otwarcie wystawy Grzegorza Kwieka "Kserofity" oraz Grzegorza Hańderka "Podmuch".
4.04 (piątek) g. 16:00 - finisaż wystawy z udziałem kuratorki Moniki Chrabąszcz, współautorki wystawy Natalii Sikorskiej i artysty Piotra Lutyńskiego.
W ten dzień o g. 18:00 polecamy o g. 18:00 wernisaż wystawy "Oczopląs" - dyplomy Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej w Tarnowskim Centrum Kultury, Rynek 5.
Wystawa prezentuje plakaty 62 artystów z 10 krajów (Polska, Węgry, Hiszpania, Turcja, Francja, Irak, Tajwan, Meksyk, USA, Korea Południowa).
Portale to cykl wystaw zainicjowany przez Studenckie Koło Plakatowe PS_Poster mający na celu zbliżenie polskich środowisk akademickich zajmujących się plakatem i wspólną wymianę doświadczeń i inspiracji. Tarnów to ważne miasto na mapie polskiej sceny plakatowej gdyż co roku odbywa się w nim międzynarodowy renomowany konkurs plakatu studenckiego “Konfrontacje” organizowany przez Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Portale/Portals vol. 1 - KWADRAT/SQUARE
Wystawa odnosi się do motywu kwadratu – eksploruje potencjał tej prostej formy geometrycznej i nieskończoność możliwych jej interpretacji. Ten prosty kształt, tak bardzo wyeksploatowany i obecny w sztuce na przestrzeni lat – wciąż daje ogromne pole do rozważań formalnych i symbolicznych.
W przeciwieństwie do koła, jest figurą obcą naturze – formą, która w swojej geometrycznej pełni w zasadzie nie występuje w świecie biologicznym. Do tego faktu odnosił się Kazimierz Malewicz formułując zasady nowego kierunku w sztuce – suprematyzmu, który miał być symbolem przewagi człowieka nad chaosem i jego zwycięstwem nad siłami natury.
Dzięki wpisanej w swoją budowę czwórce – kojarzony był z czterema stronami świata oraz czterema podstawowymi żywiołami. Może wywoływać także skojarzenia z bezpieczną, zamkniętą przestrzenią. Dopóki stoi prosto i równolegle do podłoża wywołuje odczucie spokoju, pewności i stabilności oraz pewnej neutralności, którą traci, gdy tylko postawimy go na jednym z wierzchołków.
Każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt kwadratem, o czym przekonali się niedawno użytkownicy portalu społecznościowego Instagram. Portal zmienił wygląd interface'u, który od lat bazując na kwadracie postanowił wprowadzić rozwiązanie wydłużonego, pionowego prostokąta, wywołując u wielu oburzenie. Wystawa jest zatem także swoistym hommage dla tego utraconego formatu.
Pojawia się pytanie jak z kwadratem jako takim dialogują plakaciści, którzy przecież pracują w obrębie dokładnie określonego, jeśli chodzi o proporcje, prostokąta? Jak czworokąt o bokach równej długości może organizować przestrzeń plakatu, budować narrację i treść wizualną? Na ile ogranicza a na ile zachęca do eksperymentu oraz dezorganizowania geometrycznego porządku?
Ekspozycja plakatów zderzona z twórczością krakowskiego artysty Piotra Lutyńskiego, który motyw kwadratu bardzo często eksploruje w swojej sztuce, a którego prace stanowią część kolekcji tarnowskiego BWA.
Kwadrat to także nawiązanie do architektury secesyjnego dworca w Tarnowie i jego zabytkowej posadzki - miejsca wystawy.
Ekspozycja prezentuje plakaty wykonane przez studentów tarnowskiego Koła Plakatowego oraz zaproszonych gości z innych kół studenckich i środowisk akademickich z ośrodków polskich i zagranicznych.
Kuratorka i autorka oprawy graficznej: Monika Chrabąszcz
Koordynatorka projektu z ramienia studentów: Natalia Sikorska
Piotr Lutyński
Ur. w 1962 r. w Tychach. Malarz, rysownik, twórca obiektów, instalacji z udziałem żywej muzyki i żywych zwierząt. Ukończył studia w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 90. współtworzył „Grupę Rdzeń”. Zasadą w jego twórczości jest zestawianie, dopełnianie przeciwieństw. W malarstwie jest to operowanie językiem abstrakcji geometrycznej zderzonej z surowością „biednego przedmiotu” i materii organicznej (surowa, zmurszała deska, plaster pszczeli, wosk). Na swoich wystawach organizuje muzyczne performances i koncerty z udziałem muzykujących przyjaciół i zawodowych wykonawców (spektrum muzyczne jest również bardzo szerokie). Od 2006 roku jest liderem „projektu KR736EJ” – autobusu będącego jednocześnie wędrowną pracownią, wystawą i muzyczną sceną.
Osoby artystyczne, których prace zostały zakwalifikowane do wystawy:
Ada Dobosz (Polska)
Agata Wilk (Polska)
Aleksandra Kortas (Polska)
Alexandra Ökrös ( Węgry)
Alicia Hidalgo (Hiszpania)
Ameneh Moayedi (Francja/Iran)
Anna Ziętek (Polska)
Barbara Ciepiela (Polska)
Bartosz Mamak (Polska)
Diana Colao (Hiszpania)
Dobrawa Cichoń (Polska)
Dominik Rzepiela (Polska)
Emilia Stanio (Polska)
Ewa Pawluczuk (Polska)
Fang Pang Chang (Tajwan)
Faustyna Augustyn (Polska)
Giulia Catenaro (Hiszpania)
Gokhan Koc (Turcja)
Goyen Chen (Tajwan)
Grafik Zakładowy (Polska)
Ilayda Inal (Turcja)
Izabela Marcinek (Polska)
Jacek Rudzki (Polska)
Joanna Bałut (Polska)
Julia Motyka (Polska)
Kacper Łogonowicz (Polska)
Kamil Żurek (Polska)
Kamila Tracz (Polska)
Karolina Szafran (Polska)
Karolina Kochan (Polska)
Katarzyna Mular (Polska)
Katarzyna Panek (Polska)
Katarzyna Różycka (Polska)
Katarzyna Ścieńska (Polska)
Kye-soo Myung (Korea Południowa)
Łukasz Olejniczak (Polska)
Magdalena Hlawacz (Polska)
Magdalena Laskowska (Polska)
Maja Starakiewicz (Polska)
Michael Braley (USA)
Michalina Duda (Polska)
Michał Babral (Polska)
Mihalovits Panka (Węgry)
Monika Stopyra (Polska)
Monika Chrabąszcz (Polska)
Natalia Sikorska (Polska)
Natasza Chrząszcz (Polska)
Nebican Taskan ( Turcja)
Nerea Martín (Hiszpania)
Ola Szatkowska (Polska)
Patrycja Longawa (Polska)
Peter Javorik (Polska)
Rafael Ramirez Lozano (Meksyk)
Raqee Najmuldeen (Irak)
Resul Ay (Turcja)
Róża Hałun (Polska)
SanemCan Özdil (Turcja)
Tomasz Sadowski (Polska)
Un Mundo feliz (Hiszpania)
Weronika Owca (Polska)
Wojciech Kołek (Polska)
Zuzanna Ptasznik (Polska)