
22.10-29.10.2023
Multimedialne Centrum Artystyczne - oddział BWA Tarnów, ul. Wałowa 25
Wystawa czynna:
poniedziałek, środa, czwartek 10:00-17:00
niedziela: 10:00-17:00
wstęp wolny
Niedziela, 29.10.2023, g. 15:00 - otwarty finisaż / w tym dniu wystawa czynna tylko w czasie trwania finisażu
Wino z terakoty-podziemny eksperyment
Zestaw naczyń do maceracji i starzenia wina.
Projekt powstaje w Tarnowie, gdzie tradycje winiarskie sięgają średniowiecza, a znakomity, łagodny klimat (miasto nazywane jest polskim biegunem ciepła) sprzyja uprawie winorośli.
Atutem tego eksperymentu jest wykorzystanie starych odmian winorośli znajdujących się w dolinie rzeki Białej w Tarnowie. Powstające wino jest nazywane winem pomarańczowym, w Gruzji zw. Bursztynowym. Jest to rodzaj wina białego ponieważ powstaje z jasnych winogron, a na kolor decydujący wpływ ma długi proces winifikacji.
To eksperymentalne wino fermentowane w glinianych naczyniach wykorzystuje proste starożytne techniki, dzisiaj niemal zapomniane. Tradycja gruzińskich naczyń qvevri, zakopywanych w ziemi sięga 8 tys. lat. Po długim okresie, w którym naczynia gliniane niemal zniknęły ze świata winiarstwa, pojawiają się ponownie na całym świecie, ale w Polsce są niemal nieznane. Wino naturalne jest nowym rozwijającym się trendem w świecie win 21 wieku. Zamysłem jest podkreślenie unikalności tego projektu i przybliżenie społeczności Tarnowa techniki ceramicznej oraz winiarskiej.
Druga część wystawy to cykl fotografii pod tytułem „...Nad Wątokiem”
W świecie, który zalewa nas kolorowymi obrazami, świadoma rezygnacja z koloru zdaje się być czymś naturalnym. W szklanej matowej powierzchni szyb uzyskuję dużą różnorodność efektów, od właściwej dla prac graficznych czystości i precyzji po malarskie efekty - z zamgleniami i miękkością światła przypominającymi dawną fotografię na płytach szklanych.
Ryszard Szczepanik (1962-) ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie specjalizował się w projektowaniu szkła. Zajmuje się projektowaniem i realizacją obiektów szklanych w architekturze. Wystawiał swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju (m.in. w Galerii Zachęta oraz w Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Warszawie, w Galeriach BWA w Tarnowie i we Wrocławiu) i za granicą (Francja, Austria, Słowacja), jest także laureatem wielu nagród. Wśród jego znaczących realizacji, znajdujących się w przestrzeni publicznej można wymienić m.in. Światowida w centrum handlowym "Copernicus" w Toruniu czy Menorę w Cafe Chedar w Krakowie.