Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zapraszają
Grzegorz Sztwiertnia
Libella
Wernisaż wystawy w piątek 5.09.2014, godz. 18:30
Wystawa czynna do 14.09.2014
BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Tytuł wystawy Libella odnosi się do problemu wyznaczania ram dla działań zakwalifikowanych jako nietypowe wobec obowiązującego powszechnie wzorca. Działania nietypowe zawsze wychodzą z wcześniej ustalonych czytelnych zasad (pion/poziom) koncentrując się na potencjale wynikłych z niedokładności pomiaru aberracji. Libella – czyli „przyrząd pomiarowy, który pozwala wyznaczać małe kąty pochylenia prostych lub płaszczyzn w odniesieniu do kierunku poziomego lub pionowego” - pełni tu rolę miernika tych odchyleń na terenie (geodezja) relacji międzyludzkich i kodów społeczno-kulturowych (geodezja mentalna).
Libella (libela) – przyrząd pomiarowy, który pozwala wyznaczać małe kąty pochylenia prostych lub płaszczyzn w odniesieniu do kierunku poziomego lub pionowego, mogą być użyte do ustawiania tych prostych i płaszczyzn w żądanym położeniu, najczęściej w poziomym lub pionowym.
Andzej Wanic: Instrumentoznawstwo geodezyjne: Przewodnik do ćwiczeń (za Wikipedią)
Grzegorz Sztwiertnia (ur. 1968, Cieszyn) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa (1992). Prowadzi wraz ze Zbigniewem Sałajem pracownię interdyscyplinarną na tej uczelni. Pracuje w różnych mediach: malarstwo, rysunek, instalacja, obiekt, wideo, teoria sztuki, kuratorstwo. Zainteresowany krytyką kultury wizualnej, teorią widzenia i percepcji, językoznawstwem i edukacją, medycyną i psychiatrią, teatrologią, filmoznawstwem. Doktor habilitowany. Pracuje i mieszka w Skoczowie i Krakowie. Jego prace znajdują się kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Ćwiczenia neoplastyczne, 2002, instalacja
Ćwiczenia neoplastyczne, 2002, instalacja
Ćwiczenia neoplastyczne, 2002, instalacja
Libella, 2014, wideo w pętli, 15 minut
Libella, 2014, wideo w pętli, 15 minut